Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a Austrálie od 5. prosince zavedly maximální cenu za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu.

Moskva již dříve varovala, že Rusko nebude dodávat ropu těm, kdo se k cenovému stropu připojí. Příští týden by měl ruský prezident Vladimir Putin podepsat dekret obsahující podrobnosti o reakci Moskvy na cenový strop, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy se dnes kvůli obavám z poklesu dodávek z Ruska zvyšují. Severomořská ropa Brent si kolem poledne připisovala téměř dvě procenta a pohybovala se nad 82 dolary za barel.

Rusko nicméně v poslední době prodává ropu s výraznými slevami. Například Indie nyní kupuje ruskou ropu za ceny, které se pohybují výrazně pod 60 dolary za barel, píše Reuters. Novak nicméně vyjádřil přesvědčení, že situace se brzy stabilizuje. Rusko se podle něj po velkou část roku na sankce a cenové stropy připravovalo.

Novak dnes také uvedl, že navzdory snaze Evropy snížit závislost na ruské ropě a plynu je po ruských energetických surovinách po celém světě poptávka a že Rusko vývoz těchto surovin diverzifikuje. Dodal, že by bylo těžké zabezpečit rozvoj světové ekonomiky bez ruské energie. Předpověděl rovněž možný nedostatek plynu v Evropě.

Podle Novaka se očekává, že těžba zemního plynu v Rusku v letošním roce klesne až o pětinu na 671 miliard krychlových metrů. Těžba ropy by se podle něj měla naopak zvýšit na 535 milionů tun (zhruba 10,7 milionu barelů denně) z loňských 524 milionů tun.