Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se řítí do problémů. Podle ekonoma ho čeká extrémní zdražování

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ruský ekonomický profesor Igor Lipsic tvrdí, že Rusko směřuje k situaci, kdy se roční inflace v zemi bude pohybovat v rozmezí od 20 do 100 procent.

Během rozhovoru s televizní stanicí Nastojaščeje vremja také vyjádřil názor, že oficiální představitelé v Rusku nemohou obhájit rychlý pokles hodnoty rublu invazí na Ukrajinu a omezením zahraničního obchodu, a proto hledají záminku v centrální bance.

"Rubl bude nadále oslabovat... Rusko se ocitá v situaci rychlé inflace. Rychlá inflace znamená růst cen od 20 do 100 procent za rok," uvedl Lipsic.

V současné době se inflace v Rusku pohybuje kolem čtyř procent, v pondělí ale oslabil pod psychologicky významnou hranicí 100 rublů za dolar. Podle Lipsice bude rubl i nadále ztrácet na hodnotě.

Jedinou možností, jak by se ruská měna mohla zachránit, by byl export zboží za platby v stabilních měnách, jako jsou dolar nebo euro. Tuto možnost však Rusko nemá kvůli západním sankcím, které byly zavedeny v reakci na ruskou vojenskou agresi vůči Ukrajině.

"Existuje vtip, který říká... ‚Rubl nemá kurz, rubl má pouze směr. A tím směrem je ztráta hodnoty.‘ A ten vtip je pravdivý," míní s tím, že ještě závažnější než vysoká inflace je nejistota ohledně inflace, což může ohrozit podnikání.

"Když lidé nevědí, jak se ceny budou měnit, není předvídatelnost, což těžce zasahuje do podnikání. Při rychlé inflaci začíná podnikání upadat," dodal Lipsic.

Témata:  Rusko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 9:08

Izraelci jsou pro příměří v Gaze, oznámil Donald Trump

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.