







Vlády po celé Evropě v rámci boje s energetickou krizí, která zvyšuje inflaci, utratily stovky miliard eur za snížení daní a za různé dávky a dotace. Podle plánů EU oznámených minulý týden mají být energetickým firmám odebrány nadměrné zisky a následně přerozděleny, aby se snížila zátěž spotřebitelů.
Násir uvedl, že pokračující nedostatečné investice do uhlovodíků v době, kdy stále nejsou dostupné alternativy k fosilním palivům, jsou hlavní příčinou problému. Konflikt na Ukrajině dopady energetické krize zhoršil, její hlavní příčinou ale není, upozornil. "Bohužel, i kdyby dnes konflikt ustal, jak bychom si všichni přáli, ta (energetická) krize by neskočila," dodal.
Aramco pokračuje v investicích, které mají do roku 2027 zvýšit kapacitu těžby ropy v zemi na 13 milionů barelů denně. Násir však upozornil, že celosvětově jsou investice do uhlovodíků stále příliš nízké, krátkodobé a přicházejí pozdě. Volná kapacita na trhu je malá a poptávka je poměrně vysoká.
Celosvětově se volná kapacita pohybuje kolem jednoho a půl procenta globální poptávky. Zásoby ropy jsou pak příliš nízké a faktor strachu stále brání důležitým investicím do ropy a zemního plynu. Způsobuje tak, že dlouhodobých projektů ubývá, dodal Násir. Zdůraznil ale, že energetická krize neznamená, že by se měly změnit klimatické cíle. Svět ale potřebuje životaschopnější plán energetické transformace.
Nejlepší pomoc, jakou politici a každá ze zúčastněných stran mohou nabídnout, je sjednotit svět kolem mnohem důvěryhodnějšího nového plánu transformace, řekl šéf společnosti Aramco.