V inflaci se promítly vyšší ceny potravin, energií, pohonných hmot a po únorovém zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků si připlatili i kuřáci. Potraviny oproti loňsku zdražily v průměru o 12 procent, nejvíce pak chléb a obiloviny, dále mléko, sýry a vejce, jakož i oleje a tuky.

O 14,4 procenta stouply v březnu meziročně ceny v kategorii bydlení a energie, které mají spolu s náklady na potraviny největší podíl na výdajích slovenských domácností. Regulované ceny energií pro rodiny a další skupiny odběratelů stouply na Slovensku už v úvodu letošního roku.

Podle energetického regulačního úřadu by se za stávajících podmínek regulované ceny zemního plynu v příštím roce mohly zdvojnásobit a ceny tepla zvýšit o dvě pětiny. Slovenská vláda se dříve dohodla s největším domácím výrobcem elektřiny na dodávkách proudu za letošní ceny.

V České republice inflace v březnu zrychlila tempo meziročního růstu na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998.

Slovenské ministerstvo financí v březnu zvýšilo výhled průměrné inflace na tento rok, a to na 8,5 procenta oproti předchozímu odhadu ve výši šest procent.

Evropská centrální banka dnes nechala podle očekávání sazby na nule. Podle ekonomky Jany Mückové z investiční skupiny LOGeco tak bankéři tak stále přehlíží inflaci, která v eurozóně láme rekordy. "Doufejme, že ECB brzy přestane inflaci přehlížet, šlápne na brzdu, a tím se budou vyrovnávat podmínky v celé Evropě," uvedla.