Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných.

Mluvčí tuniského ministerstva obrany uvedl, že loď se potopila v pondělí ve vodách nedaleko města Sfax. Třicítce lidí se podle něj povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo.

Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil.

Proč se plavidlo potopilo, není zřejmé, nicméně migranti se na cestu přes Středozemní moře častokrát vydávají v přeplněných a nestabilních lodích, vyplouvají v noci i za špatného počasí, aby se vyhnuli pobřežním strážím, podotkla AFP.

Vzhledem k lepšímu se počasí se v poslední době výrazně zvýšil počet těch, kteří se pokoušejí přeplout Středozemní moře. V posledních týdnech tak u tuniského pobřeží rovněž vzrostl počet lidí, kteří utonuli. Při podobných neštěstích jich v oblasti zahynulo více než 60, podotkla agentura Reuters.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že přes moře se letos do Evropy dostalo kolem 23.500 migrantů, nejvíce jich vyrazilo na cestu z Tuniska nebo Alžírska a vylodili se v Itálii a Španělsku. "Skoro 9000 bylo v roce 2021 na moři zadrženo a vráceno do Libye," podotkla Safa Msehliová z IOM. Nejméně 633 lidí se podle odhadů UNHCR během podobných cest letos utopilo nebo jsou pohřešovaní. Loni zahynulo ve Středozemním moři nejméně 1200 migrantů.

Témata:  uprchlíci Tunisko

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy