reklama

Mluvčí tuniského ministerstva obrany uvedl, že loď se potopila v pondělí ve vodách nedaleko města Sfax. Třicítce lidí se podle něj povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo.

Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil.

Proč se plavidlo potopilo, není zřejmé, nicméně migranti se na cestu přes Středozemní moře častokrát vydávají v přeplněných a nestabilních lodích, vyplouvají v noci i za špatného počasí, aby se vyhnuli pobřežním strážím, podotkla AFP.

Vzhledem k lepšímu se počasí se v poslední době výrazně zvýšil počet těch, kteří se pokoušejí přeplout Středozemní moře. V posledních týdnech tak u tuniského pobřeží rovněž vzrostl počet lidí, kteří utonuli. Při podobných neštěstích jich v oblasti zahynulo více než 60, podotkla agentura Reuters.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že přes moře se letos do Evropy dostalo kolem 23.500 migrantů, nejvíce jich vyrazilo na cestu z Tuniska nebo Alžírska a vylodili se v Itálii a Španělsku. "Skoro 9000 bylo v roce 2021 na moři zadrženo a vráceno do Libye," podotkla Safa Msehliová z IOM. Nejméně 633 lidí se podle odhadů UNHCR během podobných cest letos utopilo nebo jsou pohřešovaní. Loni zahynulo ve Středozemním moři nejméně 1200 migrantů.