Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA se stáhly z jednání o dani z digitálních služeb s EU

USA
USA
Foto: Pixabay

Americký ministr financí Steven Mnuchin se rozhodl opustit jednání o dani z digitálních služeb s představiteli Evropské unie, protože při rozhovorech se nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Řekl to podle agentury Reuters americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer při dnešním slyšení před výborem pro státní příjmy Sněmovny reprezentantů. Dodal ale, že je stále přesvědčen, že je třeba v případě této daně zavést jednotný mezinárodní systém.

Přerušení jednání vyvolává obavy, zda se podaří dosáhnout dohody o zavedení daně z digitálních služeb s celosvětovou působností v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Může to také urychlit zavedení cel ze strany USA na země, které daň z digitálních služeb zavedou.

USA na počátku tohoto měsíce oznámily, že prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a že výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla. Záležitost se kromě České republiky týká Evropské unie a dále Rakouska, Brazílie, Indie, Indonésie, Itálie, Španělska, Turecka a Británie. USA požádaly vlády těchto zemí o konzultace.

Daň loni schválila také Francie. Ta se však letos v lednu dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla. Dohoda předpokládá, že se bude v rámci OECD jednat o zavedení této daně s celosvětovou působností.

Témata:  USA daně EU

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.