reklama

Mun Če-in zaslal ve středu "přátelský dopis" severokorejskému vůdci, v němž slíbil, že se bude nadále zasazovat o sjednocení obou států podle společných deklarací z roku 2018 navzdory "složité situaci", uvedla KCNA.

Kim Čong-un pak následující den v odpovědi uvedl, že jejich "historická" setkání přinesla naději do budoucna. Oba se pak shodli, že se vzájemné vztahy zlepší, pokud na tom budou obě strany neúnavně pracovat. Výměnu dopisů Severní Korea označila za projev hluboké důvěry mezi oběma lídry.

Mun si vzal zlepšení vztahů mezi oběma Korejemi za jeden ze svých hlavních politických cílů. Podařilo se mu například uspořádat dosud nevídaná setkání mezi Kim Čong-unem a tehdejším prezidentem USA Donaldem Trumpem v letech 2018 a 2019.

Jihokorejský prezident se sám sešel s Kimem třikrát v roce 2018. Vztahy obou zemí se nicméně v posledních letech znovu zhoršily a Pchjongjang začal opět hrozit údery vůči Jižní Koreji. Zničil přitom například zařízení na hranici obou zemí využívaná při společných ekonomických projektech.

Oba lídři se loni snažili pošramocené vztahy napravit výměnou několika dopisů, snaha však nepřinesla hmatatelné výsledky. Napětí pak prudce vzrostlo ke konci března, kdy Pchjongjang poprvé od roku 2017 provedl plný test mezikontinentální balistické rakety. Experti rovněž varují, že KLDR zřejmě chystá i test jaderné zbraně.

Mun Če-inovi brzy vyprší mandát a jeho nástupcem se stane po březnových volbách kandidát konzervativní opozice Jun Sok-jol.