Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlato i stříbro letos zlevnily o šest procent, zdražují však technické kovy

Zlaté cilhličky, ilustrační fotografie
Zlaté cilhličky, ilustrační fotografie
Foto: omnimedia.cz

Cena zlata se v červenci vrátila k růstu. V sedmém letošním měsíci žlutý kov posílil o tři procenta na 1830 dolarů za troyskou unci, od začátku roku ale stále ztrácí téměř šest procent. Stříbro od ledna oslabilo o více než šest procent na 25,5 USD. Jeho cena klesla i v červenci. Dále rostou technické kovy, které profitují z oživení průmyslu. ČTK to řekl analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

"Zlatu v letních měsících tradičně pomáhá určitý útlum na trzích i obavy z inflace. Jako bezpečnější alternativu jej také volí investoři namísto kryptoměn, které po bouřlivém začátku roku spíše stagnují," uvedl Brávník.

Měď přidala za poslední měsíc pět procent na 4,5 USD za libru a od začátku roku již zdražila o téměř 27 procent. Cena hliníku se od ledna zvýšila o čtvrtinu na 2570 dolarů za tunu. Palladium od ledna posílilo o 10,5 procenta, když se prodávalo na konci července za 2644 dolarů, platina s cenou 1060 dolarů ztratila 1,8 procenta.

Jednou z nejsledovanějších komodit bylo dřevo, upozornil Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. Jeho cena sice od začátku roku klesla o 30 procent, i tak je však světová cena dřeva na dvojnásobných úrovních, než byl standard v letech 2010 až 2019. "Mám za to, že se na ceny z let 2010 až 2019 již nevrátí," odhadl. I u dřeva podle něj platí, že cena v ČR světovou cenu pouze následuje. Je tam zpoždění několik měsíců a lokální cena vykazuje slabší nárůsty a poklesy.

Velké změny jsou také u cen elektřiny. Tam podle Dohnala neexistuje světová cena, ale evropský trh je už natolik propojený, že existuje evropská cena s centrem v Německu. "Pokud budeme trh hodnotit podle cen elektřiny s dodáním v roce 2022, pak růst z ceny 52 eur na současných 78 EUR je růst přesně o 50 procent," vyčíslil.

Stejně rostla cena plynu. Na jaře evropské ceně plynu podle Dohnala pomáhala dlouhá zima a zlepšující se vyhlídky ekonomiky, hlavně v průmyslu. Nyní plyn těží z dále dobrých vyhlídek, ale také z očekávání, že plyn bude určitým dočasným médiem poté, co se odstaví uhelné a některé staré jaderné zdroje a před tím, než se vyvinou a postaví modulární jaderné reaktory, resp. Evropa dokáže svoji spotřebu pokrýt z obnovitelných zdrojů, dodal.

Témata:  zlato

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 9:44

Přísně střežené tajemství. Žilková dělá drahoty ohledně novinky ve svém životě

Jedno přísně střežené tajemství má momentálně Veronika Žilková. Fanouškům dává najevo, že se v jejím životě děje něco vzrušujícího. Zatím ale podle svých slov nemůže prozradit jakékoliv další podrobnosti. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.