Čistění zubů je součástí každodenní hygieny většiny lidí, ale děláte to správně? Podle odborníků na zubní péči jsou čtyři základní prvky pro zdraví ústní dutiny: čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, používání zubní nitě jednou denně, zdravá strava a pravidelná návštěva zubního lékaře. Pokud tyto čtyři věci děláte, jste na skvělém místě pro udržení zdraví zubů, říká Matthew Messina, klinický docent na Ohio State University College of Dentistry a mluvčí Americké zubní asociace.
Zdraví zubů je důležité nejen kvůli svěžímu dechu a zářivým bílým zubům, ale také kvůli prevenci onemocnění dásní a parodontitidy, které mohou mít vliv na zdraví dalších částí těla, uvádí Dr. Michaela Gibbsová, profesorka a proděkanka klinických záležitostí na University of Colorado School of Dental Medicine.
Odborníci říkají, že i malé změny ve vašem zdraví mohou mít pozitivní vliv na vaše ústní zdraví. Server CNN proto připravil několik doporučení, jak na to.
Cílem při čištění zubů, používání zubní nitě a ústní vody je kontrola bakterií na zubech, říká Messina. „Musíme je rozvířit, uvolnit a zároveň snížit množství potravy, kterou bakterie využívají,“ dodává.
Bakterie na zubech spálí cukry a produkují kyselinu, která rozpouští zubní sklovinu. Oslabená sklovina může vést k zubnímu kazu, ale zkrácení času, po který mají bakterie přístup k cukrům na vašich zubech, a používání fluoridových produktů může pomoci tento rozpad zabránit, říká Messina.
„Když přemýšlíte o pořadí věcí, dává to určitý smysl,“ říká Gibbsová. Chcete začít používáním zubní nitě, která odstraní zbytky mezi zuby, které pak můžete dále odstranit při čištění zubů – což se dostane k ostatnímu povrchu, dodává.
„Nevyšlo mnoho vědeckých studií, ale tohle je v podstatě přijatý standard praxe v oboru,“ říká Gibbsová.
A ano, k tomu, abyste měli zuby úplně čisté, potřebujete jak čištění zubů, tak i používání zubní nitě, říká Dr. Rocio B. Quinonez, proděkanka pro kurikulum na University of North Carolina at Chapel Hill Adams School of Dentistry. Použití zubní nitě se postará o přibližně 40 % plochy zubu, zatímco čištění kartáčkem pokryje dalších 60 %, dodává.
Pokud jste jako mnoho jiných lidí, pravděpodobně po vyčištění zubů vypláchnete ústa vodou, abyste odstranili zbytek zubní pasty. Ale podle odborníků je lepší tento krok vynechat, říká Gibbsová.
Místo toho vypusťte to, co můžete, a zbytek pasty nechejte na zubech, říká Quinonezová.
„Klíčové je, abyste na zubech udrželi co nejvíce fluoridu ze zubní pasty po vyčištění,“ říká Gibbsová. „Po vyčištění zubů fluoridovou pastou byste neměli vyplachovat, protože celkový přínos fluoridu se projeví pouze tehdy, pokud zůstane na zubech až 30 minut po čištění.“
Pokud po čištění zubů chcete pít vodu nebo použít ústní vodu bez fluoridu, Gibbsová doporučuje to neprovádět ihned po čištění, aby fluorid mohl proniknout do povrchu zubu.
Ačkoli byste se měli vyhnout ústním vodám s obsahem alkoholu, ústní voda s fluoridem jako poslední část vaší rutiny může také zuby posílit, říká Quinonezová.
Důležitější než pořadí je pravidelné čištění zubů a používání zubní nitě, říká Messina. „Je to prostě o tom, jaký způsob vám bude vyhovovat a jak to budete dělat efektivně každý den,“ dodává.
Elektrický zubní kartáček je zubaři často doporučován, ale manuální kartáček může také dobře fungovat, zvláště pokud je faktorem, proč si jej nemůžete pořídit, jeho cena, říká Gibbsová. Ačkoli vodní pícky mohou být užitečné, zubní nit je zlatý standard, dodává.
Možná nečekaným pomocníkem v boji za lepší ústní hygienu je pití vody, říká Quinonezová. A to obyčejné vody, nikoliv ochucené nebo perlivé.
Pití vody nejen že pomáhá vypláchnout zbytky jídla, ale také obnovuje normální pH rovnováhu v ústech, která může být narušena jídlem a nápoji, říká Gibbsová. Nižší pH v ústech, i z jinak zdravých potravin, jako jsou ovoce a zelenina, znamená kyselější prostředí, které může zvýšit vaši náchylnost k zubnímu kazu.
„Pokud si čistíte zuby dvakrát denně, používáte zubní nit jednou denně, jíte zdravě, pravidelně chodíte k zubaři – jste rozhodně v top 10 % co se týče zubní péče, a máte to zcela pod kontrolou,“ říká Messina.
Témata: zuby
Související
20. dubna 2023 10:10
21. února 2019 22:09
28. ledna 2019 11:34
24. ledna 2019 17:50
25. prosince 2017 13:01
15. prosince 2017 13:56