Články k tématu: Archeologie

Kdo složil nejstarší píseň na světě a o čem se v ní zpívá?

19.05. 07:45

Hudba patří neodmyslitelně k lidské kultuře. Jejím prostřednictvím lidé od nepaměti projevují širokou škálu emocí, názorů a pocitů. Kde se ale vzala, kdo byl tím prvním kdo ze zvuků poskládal tóny?

Čeští archeologové slaví úspěch, posunuli hranice starověké říše

15.05. 16:15

Praha - Českým archeologům se podařilo stanovit a posunout domnělou hranici starověké Baktrie. Jde o historické území na pomezí dnešního Afghánistánu a Uzbekistánu. Hranice neležela na řece Amudarji, jak se dosud mínilo, ale na horských hřebenech Bajsuntau a Kojtendag. O vědeckém úspěchu česko…

Archeologové našli u Otrokovic figurku, je stará více než 3000 let

03.05. 17:11

Otrokovice (Zlínsko) - Unikátní hliněnou figurku z pravěku objevili dnes archeologové při záchranném výzkumu u Otrokovic na Zlínsku. Drobná soška z mladší doby bronzové pravděpodobně přináleží k takzvané lužické kultuře, takže je zhruba 3200 let stará. Podobný nález archeologové na českém území…

reklama

Jak poznat, co jedli naši předkové? Ze stolice

26.04. 13:49

Kodaň - Nizozemci pili víno, Dánové a Litevci spíše pivo. Celkově se jedlo dříve více syrového, špatně uvařeného masa. Vyplývá to z vědecké studie zveřejněné v časopise Plos One, která shrnuje výzkum stovky let starých zbytků stolice vykopané na místech starých latrín. Tým kolem Martina Söa z…

V Makedonii byly objeveny ostatky tvora, který žil ještě před mamuty

25.04. 09:53

Skopje - Zkamenělé pozůstatky tvora podobného slonovi, který žil před osmi miliony let, odkryli paleontologové v Makedonii.

Archeologové otevřeli pohřební komory pyramidy nedaleko súdánské metropole Chartúm +VIDEO

25.04. 09:00

Chartúm - Archeologové otevřeli pohřební komory v pyramidě, která leží na sever od súdánské metropole Chartúm. Na místě, kde se dříve nacházela královská metropole Meroe, objevili spolu s artefakty lidské a zvířecí kosti. Informovala o tom súdánská státní tisková agentura SUNA.

Archeologové objevili v Brně stopy po Keltech i Germánech

22.04. 16:03

Brno - Hroby po Keltech a Germánech, ale i stopy římského tábora našli archeologové při vykopávkách ve Vojtově ulici v Brně. Řada z nálezů je překvapila, například germánský žárový hrob, vyplývá z informací na webu společnosti Archaia, která se archeologickými výzkumy zabývá.

Zásadní objev? Nález prstu zcela mění dosavadní teorii o lidské migraci

10.04. 13:41

Rijád - Vědci hlásí nález nejstaršího pozůstatku lidského druhu Homo sapiens, který byl objeven mimo africký kontinent. Zkamenělý prst přivedl odborníky k domněnce, že moderní člověk mohl opustit Afriku dříve, než se předpokládalo, napsala agentura Reuters.

Geologové z Masarykovy univerzity našli v Brně fragment pravěké venuše

10.04. 12:38

Brno - Geologové z Masarykovy univerzity narazili v Brně-Tuřanech na fragment sošky keramické venuše, je starý zhruba 6500 let. Výjimečný nález je spojen s takzvanou kulturou moravské malované keramiky.

"Brána smrti" vydala své tajemství: Proč zemřel každý, kdo se k ní přiblížil?

Aktualizovali jsme 9.3.2018, 23:14, 03.03. 17:28

Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu přiblížili příliš blízko. Nic nadpřirozeného ale znovuobjevili – na vině je totiž příroda.

Archeologové objevili parazity, o kterých mluvil už Hippokratés

03.03. 13:06

Paříž - Říká se, že starořecký lékař Hippokratés vyučoval v době mezi roky 500 a 400 před naším letopočtem na ostrově Kos pod platanem, který lze dosud obdivovat. V jeho spisech nalezneme mnohé popisy nemocí způsobených červy. Vědci dnes zjistili, že měl v mnohém pravdu.

Stavba metra musí počka. Archeologové v Římě objevili vojenský dům z 2. století

03.03. 11:17

Řím - V Římě byl objeven dům vojenského velitele z druhého století s dobře zachovalou geometrickou mozaikou, mramorovými podlahami a freskami. Sousedí s již dříve vykopanými antickými kasárnami.

Nevídaný podmořský objev. V Jordánsku experti našli přístav ze 7. století

28.02. 10:05

Ammán - Na dně Rudého moře u jordánského města Akaba byla zřejmě objevena část starodávného přístavu.

Archeologové na jihu Egypta odkryli část sochy jednoho z nejvýznamnějších faraonů

27.02. 20:08

Káhira - V jihoegyptském městě Asuán byla nalezena část sochy Ramesse II., který vládl v letech 1279 až 1213 před naším letopočtem a byl jedním z nejvýznamnějších faraonů starověkého Egypta. O nálezu archeologů informovala agentura AP.

Jak přesně vypadali naši předci? Novým zjištěním jsou překvapeni i experti

Aktualizovali jsme 12.2.2018, 13:31, 12.02. 08:16

Ačkoliv má dnes většina Evropanů bílou barvu pleti, nebylo tomu tak vždy. Podle vědců žili před nějakou dobou na území Británie lidé s tmavší až černou barvou pleti. Světlejší pigmentové zbarvení kůže je tak relativně novou záležitostí.

Archeologové pátrají po mumii kněžky Hetpet: U pyramid objevili 4400 let starou hrobku

03.02. 21:33

Káhira - Archeologové objevili nedaleko pyramid v Gíze pohřební komoru starou 4400 let. Vybudována byla pro kněžku Hetpet, která žila za doby vlády páté dynastie v období Staré říše.

Přelomový nález? Kus lebky přepisuje historii a mění vnímání moderní lidské evoluce

29.01. 12:44

Vědci objevili nejstarší známou lidskou fosilii nalezenou mimo Afriku. Podle odhadů je stará 177 až 194 tisíc let. Archeologové to uvedli v nové studii v časopise Science, o které informuje CNN.

Vědci vykopali podivnou fosílii: Pravěký netopýr byl třikrát větší, létal i běhal po čtyřech

11.01. 11:33

Wellington - Palentologové objevili zkamenělé pozůstatky hrabavého netopýra. Zuby a kosti zvířete, které žilo před 16 až 19 miliony let, byly nalezeny u bývalého důlního města Saint Bathans ve středu Jižní ostrova Nového Zélandu. Vědci na místě nálezu pracují už 16 let.

V Peru byly odkryty trosky 1500 let starých místností kultury Močiků

09.01. 10:45

Lima - V Peru byly vykopány trosky dvou místností, které před 1500 lety používali k ceremoniálům příslušníci starodávné kultury předinckých Močiků. Naleziště je v archeologickém komplexu Limón v regionu Lambayeque na severozápadě Peru. Nález by mohl pomoci lépe pochopit, jak vypadal politický život…

Budeme přepisovat dějiny? Život na Zemi mohl vzniknout mnohem dříve, než jsme si mysleli

Aktualizovali jsme 8.1.2018, 12:28, 08.01. 10:21

Výzkumníci v roce 1992 objevili důkazy o tom, co mohlo být potenciálně nejstarší formou života na Zemi - 3,5 miliard let staré mikroskopické výstupky v australských skalách. Od té doby však také diskutovali o tom, zda tyto otisky skutečně představují starověké mikroorganismy a zda jsou opravdu…

Santa Claus opravdu žil? Archeologové prý našli jeho ostatky

Aktualizovali jsme 13.12.2017, 17:37, 13.12. 10:59

Oxford - Archeologové z Univerzity v Oxfordu učinili objev, který může přepsat historii. Podle vědců totiž byly nalezeny ostatky svatého Mikuláše, který byl předlohou pro postavu, která dává v anglosaském světě dětem o Vánocích dárky. Tou figurou je Santa Claus. O možném objevu informoval britský…

Archeologové v Egyptě odkryli dvě starověké hrobky

09.12. 19:17

Káhira - Egyptští archeologové dnes seznámili veřejnost s nálezy ze dvou nově prozkoumaných hrobek. Nacházely se v nich přes čtyři stovky sošek, hliněné nádoby, zdobené pohřební masky a mumifikované tělo.

Dopad klimatických změn děsí archeology: Pohltí moře tisíce nalezišť a památek?

30.11. 11:20

New York - Klimatické změny ohrožují 14 tisíc archeologických nalezišť a národních památníků ve Spojených státech. Kvůli zvyšující se hladině oceánů mohou do roku 2100 zmizet.

4000 let starý chrám v Peru byl vážně poškozen požárem

13.11. 21:03

Lima – Asi 4 tisíce let starý chrám v Peru v neděli vážně poškodil požár. Jedinečná historická památka s nástěnnými malbami a dalšími archeologickými cennostmi se nachází v místě Ventarrón asi 660 kilometrů severně od hlavního města Limy.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace