reklama

Z evolučního hlediska máme všichni někde jednoho společného předka, který se vyvinul v době, kdy ryby vylezly na souš, či dříve. První lidé ale po Zemi začali chodit teprve před desítkami tisíc let a od nich se datuje historie lidstva jako takového.

Dlouhou dobu ale odborníci nevěděli, kolik lidí vlastně na Zemi žilo v době kamenné, tedy z kolika pravěkých předků se lidstvo rozrostlo do mnohamiliardové masy. Povedlo se jim to zjistit až nyní.

Studie vědců z univerzity v Kolíně zjistila, že v pravěku žilo na Zemi pouze 35 kmenů, přičemž každý z nich čítal asi 40 lidí. Studie zveřejněná v magazínu Plos One tak uvádí, že lidé mají společných zhruba jen 1500 předků. Tolik lidí obývalo Zemi v době kamenné.

"Jde o skutečně malé číslo. Lovci žijící v té době vymysleli úspěšné strategie na přežití," uvedla doktorka Isabell Schmidtová z Univerzity v Kolíně.

Zdá se být až neuvěřitelné, že se z takto malého počtu lidí lidstvo vyvinulo v to, co známe dnes. Stačilo by přitom jen málo a naši předci mohli vymřít a lidé by se tak pravděpodobně nikdy nerozvinuli do dnešní podoby. Doba pravěká byla nehostinné prostředí s chladnými zimami a postupem času i nedostatku potravy. Za náš život tak možná vděčíme velké dávce štěstí.

reklama