Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Archeologové zjistili, kolik lidí žilo v pravěku na Zemi. Máme neuvěřitelné štěstí, že žijeme

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: news.com

Na světě žije více než sedm miliard lidí. Před deseti lety to přitom bylo o miliardu méně v a roce 1960 na Zemi dokonce žilo pouhých tři miliardy lidí. Archeologové nyní zjistili, kolik lidí obývalo naši planetu před zhruba 40 tisíce lety, tedy v době kamenné, kdy se rodili naši předci.

Z evolučního hlediska máme všichni někde jednoho společného předka, který se vyvinul v době, kdy ryby vylezly na souš, či dříve. První lidé ale po Zemi začali chodit teprve před desítkami tisíc let a od nich se datuje historie lidstva jako takového.

Dlouhou dobu ale odborníci nevěděli, kolik lidí vlastně na Zemi žilo v době kamenné, tedy z kolika pravěkých předků se lidstvo rozrostlo do mnohamiliardové masy. Povedlo se jim to zjistit až nyní.

Studie vědců z univerzity v Kolíně zjistila, že v pravěku žilo na Zemi pouze 35 kmenů, přičemž každý z nich čítal asi 40 lidí. Studie zveřejněná v magazínu Plos One tak uvádí, že lidé mají společných zhruba jen 1500 předků. Tolik lidí obývalo Zemi v době kamenné.

"Jde o skutečně malé číslo. Lovci žijící v té době vymysleli úspěšné strategie na přežití," uvedla doktorka Isabell Schmidtová z Univerzity v Kolíně.

Zdá se být až neuvěřitelné, že se z takto malého počtu lidí lidstvo vyvinulo v to, co známe dnes. Stačilo by přitom jen málo a naši předci mohli vymřít a lidé by se tak pravděpodobně nikdy nerozvinuli do dnešní podoby. Doba pravěká byla nehostinné prostředí s chladnými zimami a postupem času i nedostatku potravy. Za náš život tak možná vděčíme velké dávce štěstí.

Témata:  historie archeologie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy