Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nečekaný objev v Egyptě: Hrobka ukrývala mumie desítek zvířat včetně myší

Egyptská mumie v muzeu v Louvru
Egyptská mumie v muzeu v Louvru
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Archeologové objevili v blízkosti egyptského města Sohág hrobku s dobře zachovalými malbami na stěnách, starou více než 2000 let. Kromě mumie ženy a chlapce se tam našlo také asi 50 mumií zvířat, včetně myší a sokolů, uvedla agentura Reuters.

Hrobka byla postavena pro vyššího úředníka jménem Tutu a jeho manželku. Je jednou ze sedmi objevů odhalených od loňského října v pouštní oblasti blízko Nilu, asi 390 kilometrů jižně od Káhiry. Malované stěny hrobky zachycují pohřební průvody, majitele hrobky pracujícího na poli či jeho rodovou genealogii psanou hieroglyfy.

#EgyptTomb: Mummified mice found in 'beautiful' ancient chamber https://t.co/fPlySK87H1

— Janice Dash (@Trazlersgal) 6. dubna 2019

Egyptská naleziště starověkých památek přitahují zájem turistů a úřady doufají, že nové objevy pomohou posílit cestovní ruch. Ten se stále zotavuje z prudkého poklesu po povstáních v severní Africe v roce 2011 a zmatcích a nejistotě, které je následovaly.

Cestovní ruch má pro egyptskou ekonomiku zásadní význam, je mimo jiné jedním z hlavních zdrojů deviz a pracovních míst. Na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) země se podílí více než 11 procenty a na devizových příjmech zhruba pětinou. V roce 2017 Egypt navštívilo 8,3 milionu turistů a loni jejich počet podle odborníků vzrostl nejméně o deset procent.

Témata:  Egypt archeologie historie Mumie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.