Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tajemství staré 3500 let. Co ukrývaly nově objevené hrobky v Řecku?

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Dvě královské hrobky staré kolem 3500 let odkryli archeologové poblíž města Pylos v jihozápadní části řeckého poloostrova Peloponés. Objevili je nedaleko velkého palácového komplexu z mykénského období, informoval dnes zpravodajský server BBC. Uvnitř hrobek se našly i zlaté šperky.

Větší z hrobek má průměr 12 metrů a její kamenné stěny se dochovaly do výšky 4,5 metru, což je zhruba do poloviny původní výšky. Druhá hrobka je o něco menší a její stěny teď dosahují do výšky dvou metrů. Obě patří k hrobkám typu tholos, které jsou kruhové, s kuželovou střechou nebo klenbou. Obě vznikly dříve než takzvaný Nestorův palác, jehož ruiny stojí opodál.

Two 3000+ year old royal tombs discovered in Greece. Contains jewelry & artifacts ... https://t.co/jfeLCrY03T via @BBCWorld #Archaeology #Pylos #Peloponnese #BronzeAge #Greece #AncientGreece pic.twitter.com/DsEIP7l1RE

— Euripides L Evriviades ???? (@eevriviades) December 18, 2019

Strop obou hrobek se podle archeologů zřítil už v antickém období. Díky tomu se do nich v pozdějších staletích nedostali vykradači a do dnešních dob se zachovala řada cenných předmětů včetně pečetního prstene s vyobrazením býků a obilných klasů či zlatého amuletu s egyptskou bohyní Hathor.

Podle historiků je nález dalším dokladem toho, že lidé v mykénském období (1600 až 1000 př. n. l.) obchodovali s dalšími civilizacemi ve Středomoří.

Témata:  Řecko archeologie historie

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

23. května 2024 12:16

Počasí: Meteorologové varovali před pátečními bouřkami. Budou silné

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.