Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tajemství staré 3500 let. Co ukrývaly nově objevené hrobky v Řecku?

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay

Dvě královské hrobky staré kolem 3500 let odkryli archeologové poblíž města Pylos v jihozápadní části řeckého poloostrova Peloponés. Objevili je nedaleko velkého palácového komplexu z mykénského období, informoval dnes zpravodajský server BBC. Uvnitř hrobek se našly i zlaté šperky.

Větší z hrobek má průměr 12 metrů a její kamenné stěny se dochovaly do výšky 4,5 metru, což je zhruba do poloviny původní výšky. Druhá hrobka je o něco menší a její stěny teď dosahují do výšky dvou metrů. Obě patří k hrobkám typu tholos, které jsou kruhové, s kuželovou střechou nebo klenbou. Obě vznikly dříve než takzvaný Nestorův palác, jehož ruiny stojí opodál.

Two 3000+ year old royal tombs discovered in Greece. Contains jewelry & artifacts ... https://t.co/jfeLCrY03T via @BBCWorld #Archaeology #Pylos #Peloponnese #BronzeAge #Greece #AncientGreece pic.twitter.com/DsEIP7l1RE

— Euripides L Evriviades ???? (@eevriviades) December 18, 2019

Strop obou hrobek se podle archeologů zřítil už v antickém období. Díky tomu se do nich v pozdějších staletích nedostali vykradači a do dnešních dob se zachovala řada cenných předmětů včetně pečetního prstene s vyobrazením býků a obilných klasů či zlatého amuletu s egyptskou bohyní Hathor.

Podle historiků je nález dalším dokladem toho, že lidé v mykénském období (1600 až 1000 př. n. l.) obchodovali s dalšími civilizacemi ve Středomoří.

Témata:  Řecko archeologie historie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy