Články k tématu: archeologové

Nájezd zlatokopů. Zničili unikátní archeologické naleziště, expert je zděšen

25.08. 09:08

Nelegální zlatokopové zničili v Súdánu za pomoci těžké techniky 2000 let staré archeologické naleziště. Informovala o tom agentura AFP, která upozornila, že rabováním trpí i mnoho dalších starověkých vykopávek v této africké zemi.

Z archeologa se vyklubal falzifikátor, málem se kvůli němu přepisovaly učebnice historie

12.06. 08:42

Španělský soud potrestal archeologa, který falšoval nálezy kvůli tomu, aby podpořil dojem o delší tradici baskické kultury. Eliseo Gil se svými podvrhy mimo jiné snažil přesvědčit kolegy, že psaná baskičtina vznikla o několik století dříve, než se původně předpokládalo.

Archeologové odkryli starověké město, ani jednou přitom nekopli do země

Aktualizovali jsme 10.6.2020, 22:12, 10.06. 09:38

Archeologové odkryli pomocí půdního radaru pozůstatky celého města z dob antického Říma, aniž přitom byť jedinkrát kopli do země. Výsledky průzkumu tým britských a belgických vědců překvapily: mimo jiné se ukázalo, že výstavba města Falerii Novi byla předem podrobně naplánována, a to včetně…

reklama

Antická katastrofa. Co udělal výbuch Vesuvu s mozkem oběti? Vědci jsou paf

24.01. 09:24

Silný výbuch italské sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu přeměnil mozkovou tkáň jedné z obětí ve sklo, zjistili vědci. Muže ležícího v krabici objevili odborníci v římském městě Herculaneu na západním úpatí vulkánu, v jeho lebce našli lesklé černé úlomky.

Dům v Pompejích vydal dávné tajemství, archeologové jsou zaskočeni

Aktualizovali jsme 14.8.2019, 23:13, 14.08. 08:46

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než stovkou drobných předmětů, které považují za amulety. Jsou mezi nimi například sošky, krystaly, přívěšky, kostěné knoflíky, ale třeba i miniatury penisů, informovala agentura ANSA.

Elixír nesmrtelnosti: Vědci objevili ve starověké hrobce záhadnou tekutinu, její účinky jsou zarážející

Aktualizovali jsme 23.3.2019, 10:53, 21.03. 15:45

Po elixíru nesmrtelnosti nepátral jen český panovník Rudolf II., ale třeba i starověcí Číňané. Vědci nedávno objevili kotlík, která takovou látku obsahoval. Ukázalo se ale, že účinnost tohoto nápoje byla úplně jiná, než naši předci věřili.

Řečtí archeologové objevili legendární město Tenea

13.11. 22:27

Řečtí archeologové objevili šperky, desítky mincí a zbytky domů v místech, v nichž se podle nich nacházelo bohaté antické město Tenea. O jeho poloze zatím odborníci věděli zejména díky zmínkám v historických pramenech, nálezy jsou podle ministerstva kultury v Aténách důkazem o tom, že skutečně…

Archeologové kopali v místech, kudy povede D3. Hlásí nečekaný objev

20.10. 21:47

Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3 u Starých Hodějovic ostatky domu z 12. století. Nález potvrzuje, že ještě před založením Českých Budějovic byla oblast celkem hustě obydlena. Ve Starých Hodějovicích, které jsou dnes periférií Českých Budějovic,…

Objev v Pompejích: Archeologové objevili v neprobádané části města nový poklad

06.10. 09:15

Italští archeologové objevili v neprobádané části Pompejí nový poklad: v místnosti domácího oltáře, takzvaném laláriu, narazili na bohatě malovaný výjev ze zahrady. O nálezu informovala italská tisková agentura ANSA.

Archeologové našli v egyptském Asuánu novou sfingu

16.09. 18:27

Káhira - Archeologové v jihoegyptském městě Asuán objevili sfingu - sochu s tělem lva a lidskou hlavou. Informovala o tom dnes agentura AP s odkazem na egyptské ministerstvo pro památky.

Archeologové v Egyptě objeili tisíce let stará keramická dílna

20.07. 08:02

Káhira - Archeologové v provincii Asuán na jihu Egypta objevili 4000 let starou keramickou dílnu. S odkazem na dnešní sdělení egyptského ministerstva pro památky o tom informovala agentura AP.

Komu patří obrovský černý sarkofág? Nález z Egypta zamotal expertům hlavu

18.07. 11:38

Alexandrie (Egypt) - Řada starobylých egyptských památek stále skrývá pradávná tajemství. Na jedno z nich teď narazili archeologové, kteří při výkopu ve městě Alexandrii na severním pobřeží Egypta objevili obrovský černý žulový sarkofág.

Godzilla není jen filmová příšera. Jak vypadala ta skutečná?

11.07. 15:44

Buenos Aires - Obří, několikametrová, ještěra připomínající příšera, která terorizuje japonské Tokio. Tak je už od roku 1954 vyobrazováno jedno z nejpopulárnějších monster na světě. Byť zřejmě nejslavnější film s Godzillou zasadil toto monstrum do New Yorku, jde především o symbol japonské…

Čeští archeologové slaví úspěch, posunuli hranice starověké říše

15.05. 16:15

Praha - Českým archeologům se podařilo stanovit a posunout domnělou hranici starověké Baktrie. Jde o historické území na pomezí dnešního Afghánistánu a Uzbekistánu. Hranice neležela na řece Amudarji, jak se dosud mínilo, ale na horských hřebenech Bajsuntau a Kojtendag. O vědeckém úspěchu česko…

V Egyptě byly objeveny ruiny chrámu z dob Římanů

11.05. 09:27

Káhira - Archeologové v egyptské Západní poušti objevili ruiny chrámu z druhého století.

Archeologové našli u Otrokovic figurku, je stará více než 3000 let

03.05. 17:11

Otrokovice (Zlínsko) - Unikátní hliněnou figurku z pravěku objevili dnes archeologové při záchranném výzkumu u Otrokovic na Zlínsku. Drobná soška z mladší doby bronzové pravděpodobně přináleží k takzvané lužické kultuře, takže je zhruba 3200 let stará. Podobný nález archeologové na českém území…

V Peru našli největší rituální místo dětských obětí

27.04. 16:30

Lima - Nejvíce dětí při jednom rituálů obětovali pravděpodobně před 550 lety obyvatelé předkolumbovské Ameriky zvaní Chimuové na severu Peru. Archeologové tam nalezli na jednom místě na 140 dětí, které byly podle nich zřejmě pohřbeny v jeden den spolu s dvěma stovkami mladých lam. Informoval o tom…

V severním Íránu byla objevena mumie, možná jde o meziválečného šáha

24.04. 14:21

Teherán - Při stavebních pracích v Šahre Rej na severu Íránu byla nalezena mumie, která by mohla být tělem zakladatele dynastie Pahlaví. V rozhovoru s íránskou agentura ISNA to řekl šéf teheránského výboru kulturního dědictví Hasan Chalíl Abádí.

Archeologové objevili v Brně stopy po Keltech i Germánech

22.04. 16:03

Brno - Hroby po Keltech a Germánech, ale i stopy římského tábora našli archeologové při vykopávkách ve Vojtově ulici v Brně. Řada z nálezů je překvapila, například germánský žárový hrob, vyplývá z informací na webu společnosti Archaia, která se archeologickými výzkumy zabývá.

Na Rujaně objevili poklad, je starý více než tisíc let

16.04. 16:27

Berlín - Archeologové našli na německém ostrově Rujana v Baltském moři stovky více než 1000 let starých mincí, prstenů, perel, náramků či náhrdelníků. Podle agentury DPA jsou spojovány s dobou legendárního dánského krále Haralda I., přezdívaného Modrozub.

Řečtí památkáři zatrhli natáčení BBC, Tsipras a jeho vláda zuří

31.03. 10:09

Atény - Řecká Nejvyšší radě pro archeologii (KAS) odmítla společnosti BBC povolit natáčení v Poseidonově chrámu na mysu Sunio nedaleko Atén. Snesla se na ni za to kritika od vlády Alexise Tsiprase.

V Egyptě odkryli pohřebiště s tisícovkou soch a desítkami sarkofágů

24.02. 20:24

Káhira - Egyptští a němečtí archeologové odkryli v údolí Nilu 2500 let staré pohřebiště, kde v dosud prozkoumaných hrobkách objevili na 40 sarkofágů, 1000 soch a zlatou pohřební masku.

Přelomový nález? Kus lebky přepisuje historii a mění vnímání moderní lidské evoluce

29.01. 12:44

Vědci objevili nejstarší známou lidskou fosilii nalezenou mimo Afriku. Podle odhadů je stará 177 až 194 tisíc let. Archeologové to uvedli v nové studii v časopise Science, o které informuje CNN.

Polští archeologové našli hrob Napoleonova gardisty a základy mešity

06.01. 08:37

Varšava - Polští archeologové našli u Lublinu na jihovýchodě země základy mešity, o jejíž existenci až dosud nikdo neměl ani tušení. Podle listu Rzeczpospolita na tento vzácný nález přišli při vůbec první odborné údržbě hřbitova někdejší tatarské osady Studzianka, kde spočívají ostatky Tatarů,…

reklama
Fotogalerie