Články k tématu: astronomie

Převratný objev ve vesmíru. Nalezena druhá planeta Země?

12.09. 09:06

Astronomové poprvé objevili vodu v atmosféře planety, která se nachází v takzvané obyvatelné zóně vzdálené hvězdy. Na planetě s označením K2-18b by se tak mohl vyskytovat život. Nyní budou vědci zkoumat, zda jsou na místě plyny produkované živými organismy. S pomocí vyspělých teleskopů by to bylo…

Mimozemšťané nám posílají vzkaz? Vědci opět zachytili záhadné signály

12.01. 16:05

Podruhé v historii pozorování vesmíru zaznamenalo lidstvo opakující se radiové vlny původem z jiné galaxie. Z jednoho místa doputovaly k Zemi minimálně šestkrát. Jedná se o vzkazy mimozemšťanů, nebo se najde rozumné vysvětlení tohoto jevu?

Nejznámější kometa ve vesmíru slaví výročí. Přinesla na Zemi život?

26.12. 15:08

25. prosince 1758 potvrdil německý sedlák Johann Palitzsch hypotézu anglického astronoma Edmunda Halleyho, že „jeho“ kometa se k Zemi vrací v pravidelných intervalech. Podle jiných vědců je možným původcem života na naší planetě.

reklama

Tajemná planeta X opravdu existuje? Astronomové objevili další důkaz

19.10. 11:53

Astronomové nedávno objevili nový extrémně vzdálený objekt nacházející se daleko za oběžnou dráhou Pluta. Trpasličí planetka obíhá kolem Slunce v extrémně protáhlé elipse a dostala název 2015 TG387 a přezdívku Goblin. Podle expertů by mohla bát dalším vodítkem k „Planetě X“.

Temná historie inkvizice: Opravdu pronesl Galileo před upálením větu A přece se točí?

19.08. 07:55

Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se světskou mocí jako byli císařové a králové, spory o podobu církve s nejrůznějšími reformátory a heretiky nebo střety s různými filosofickými či vědeckými teoriemi. Málokdo by ale čekal, že nadvládu…

Vědci našli hluboko v půdě Marsu solné jezero, může tam existovat život

25.07. 19:09

Řím - Italští vědci tvrdí, že se hluboko v půdě Marsu nachází velké solné jezero, kde může existovat život. Rezervoár vody je široký asi dvacet kilometrů a leží pod vrstvou ledu poblíž jižního pólu rudé planety.

Jupiteru hrozí zkáza? Vědci nastínili osud Sluneční soustavy

22.07. 14:50

Vědci v souvislosti s nejnovějšími poznatky astronomického pozorování došli k závěru, že se jeden z dvanácti nových měsíců obíhajících pátou planetu sluneční soustavy Jupiter nachází v takzvané sebezničující oběžné dráze, která by mohla vést až ke zkáze Jupitera. Informoval o tom britský deník The…

Obří vědecký průlom? Na měsících obřích exoplanet může být život

10.06. 11:52

Washington - Astronomové se rozhodli změnit metodu pátrání po životě ve vesmíru, napsal server Space.com. Pomocí nové analýzy identifikovali přes 100 obřích exoplanet (planet mimo Sluneční soustavu), které mohou mít měsíce s příznivými podmínkami pro život.

Jak by to vypadalo, kdybychom nad hlavami měli dvě Slunce?

28.05. 08:39

"Pokud existuje nějaký střed vesmíru, tak tahle planeta je ta nejvzdálenější." To tvrdil Luke Skywalker o planetě Tatooine. Jaké by to asi bylo žít na planetě se dvěma Slunci, jako měl Tatooine?

U Prostějova by mohly být zbytky vesmírného tělesa

24.05. 16:15

Praha - Velmi jasný bolid, který byl ve středu večer vidět na obloze především ve východní části Česka, mohl zanechat úlomky na Prostějovsku. Zaznamenala ho bolidová síť, což je soubor speciálních kamer. Na zajímavý úkaz, kterého si všimli i laičtí pozorovatelé, upozornil dnes Astronomický ústav…

Slunce čeká neodvratitelný zánik. Co bude, až vyhasne?

14.05. 09:41

Bude to trvat nějakých 5 miliard let než naše Slunce vyhasne. Co se sním stane pak? Na tuto otázku nyní vědci našli odpověď, píše The Guardian.

Mimozemský život je blíž, než jsme si mysleli? Objev na Venuši může znamenat průlom

06.04. 15:59

Planeta Venuše je jednou z nejvíce nepřátelských planet obíhajících kolem Slunce – teplota na jejím povrchu je spalující. A to ani nemluvíme o její atmosféře. Průlomová nová studie přesto možná nalezla důkazy, že mraky Venuše by mohly udržet formy mimozemského života.

Američtí astronomové hlásí objev nejvzdálenější známé hvězdy

03.04. 10:15

Washington - Američtí astronomové objevili dosud nejvzdálenější hvězdu. Modrý veleobr dostal název Icarus. Je vzdálený 9,3 miliardy světelných let od Země, nachází se přinejmenším stokrát dál než jiné dosud známé nejvzdálenější hvězdy.

Jak vznikl "náš letopočet"? Určovat datum na základě narození Krista je dost problematické

01.04. 15:21

V průběhu historie se datovalo různými způsoby, od stvoření světa, založení města Říma, podle olympijských cyklů, podle vládnutí krále či jiného vládce a mnoha dalšími způsoby. Jedním z nejmladších způsobů datování je od narození Krista. Dlouho se dokonce nepoužívalo ani mezi křesťany.

Vědci jsou překvapeni: Chemické složení galaxií v souhvězdí Persea je podobné Slunci

13.11. 19:10

Brno - Japonská družice, na jejímž vědeckém programu se podílel také Norbert Werner z Masarykovy univerzity v Brně, ukázala. Že chemické složení vzdálené kupy galaxií v souhvězdí Persea je překvapivě podobné jako u Slunce.

Vědci objevili obří planetu, která by podle dosavadních teorií neměla existovat

01.11. 08:00

Londýn - Astronomové objevili u vzdálené trpasličí hvězdy obří planetu, která by podle teorie formování planet neměla existovat. Existence tohoto "planetárního monstra" nesoucího označení NGTS-1b podle vědců odporuje teorii utváření planet, která říká, že planety této velikosti nemohou vznikat…

Zničí hroutící se hvězda WR 104 život na naší planetě?

Aktualizovali jsme 30.9.2017, 22:19, 30.09. 16:06

Nadešel osudný den. Někteří lidé se odebrali do podzemních úkrytů, ale velká většina zůstala na zemském povrchu. „Šance na přežití jsou tak jako tak mizivé,“ pomysleli si mnozí. Klidnou dopolední oblohu rozzářil očekávaný světle modrý záblesk. Plných deset vteřin se lidstvo mohlo kochat tímto…

Čeští vědci našli odpověď na otázku o původu kosmického záření

21.09. 23:06

Praha - Skupině vědců spojených s Observatoří Pierra Augera v Argentině, s nimiž spolupracují i čeští badatelé, se podařilo najít odpověď na otázku o původu kosmického záření. Nad tímto problémem si odborníci lámali hlavu od 60. let 20. století.

V noci o víkendu budou padat Perseidy, nejvíc v sobotu

10.08. 16:18

Praha - Meteorický roj Perseidy, který je na noční obloze viditelný od 17. července, tento víkend vyvrcholí. Maxima dosáhne v sobotu po 23. hodině.

Za týden budeme na obloze moci pozorovat částečné zatmění Měsíce

31.07. 16:18

Praha - V pondělí 7. srpna bude na obloze k vidění částečné zatmění Měsíce. Jeho úplněk bude vypadat, jakoby byl z pravého spodního okraje neostře ukousnutý.

Astronomové očekávají v příštím roce řadu zajímavých úkazů

29.12. 10:53

Praha - Astronomické úkazy budou oproti letošku v roce 2017 podle vědců bohatší. Nový rok začne hned zajímavostí, protože v noci z 31. prosince na 1. ledna bude po 0:59:59 středoevropského času (SEČ) vložena jedna sekunda navíc.

Zemřela americká astronomka Vera Rubinová

27.12. 08:08

Washington - Ve věku 88 let zemřela americká astronomka Vera Rubinová. Většinu svého života se zabývala rotací galaxií.

Astronomové budou s Brabcem řešit světelný smog

26.12. 17:01

Praha - Ve čtvrtek 5. ledna 2017 se s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) sejdou čeští astronomové, budou hovořit o světelném zněčištění. Největší problémy jsou v Praze, Brně, Ostravě a Liberci.

Astronomové si stěžují na skleníky v Polsku. Zastínění nepomáhá

09.12. 11:46

Liberec - Astronomové prověřili funkčnost zastínění skleníků společnosti Citronex u polské Bogytynie. Závěry nejsou vůbec dobré. Rolety jsou sice zatahovány, existuje však přechodné období mezi rozsvícením a zatažením rolet, které může trvat desítky minut a v tomto čase skleníky bohužel svítí…

reklama
Fotogalerie