Eritrea

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Uprchlík doplatil na záměnu identity, Italové a Britové mají z ostudy kabát

Svět

Italský soud rozhodl, že v případě Eritrejce, který byl do země vydán ze Súdánu v roce 2016, došlo k záměně identity a není to šéf sítě pašeráků lidí do Evropy přezdívaný Generál. Medhanie Tesfamariam Berhe byl ale shledán vinným z pomáhání pašerákům lidí, byl mu udělen pětiletý trest vězení a pokuta 100.000 eur (přes 2,5 milionu korun). Právní zástupce muže uvedl, že jeho klient se odvolá. Podle rodiny požádal o azyl v Itálii. Přátelé a známí Eritrejce upozorňovali na záměnu identity od samého počátku.

OSN

OSN zrušila zbrojní sankce vůči Eritreji

Svět

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně zrušila devět let staré zbrojní sankce vůči Eritreji, kterým tato africká země čelila za podporu radikálního hnutí Šabáb v Somálsku. Informovala o tom agentura Reuters. Eritrea, která podporu islamistů vždy popírala, se letos v červenci dohodla se Somálskem na obnovení diplomatických vztahů, což cestu ke zrušení odvetných opatření OSN otevřelo.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Nebezpečný přesidlovací program žene uprchlíky do Evropy. Vinen je Izrael

Svět

Berlín - Yemane Mesgen se narodil a vyrůstal v Eritreji, kde se vláda podle OSN dopouští válečných zločinů. Poté, co vstoupil do policejní služby, se Mesgen rozhodl uprchnout ze své vlasti. Uvažoval, že by šel do Evropy, ale bál se nebezpečné cesty přes Libyi a Středozemní moře. Namísto toho si vybral Izrael, čehož později hořce litoval. „Izraelská vláda nemá ráda uprchlíky“, řekl televizi Al-Džazíra v Berlíně.

Aktuálně se děje

15. září 2025 8:24

Agáta Hanychová a dovolená s Prachařem. Tyhle vzpomínky nevymaže

Agáta Hanychová zažila spoustu romantických dovolených s řadou životních partnerů. Jen jedna je ale opravdu nezapomenutelná. A její současný manžel Mirek Dopita bude možná zklamaný, že se nejednalo o pobyt s ním. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Energetika, ilustrační fotografie.

Komentář

Kdy fixovat ceny energií? Vyplatí se sledovat i vývoj v Německu

Okamžitá cena velkoobchodní elektřiny v Německu dnes klesla nejníže od začátku letošního roku, na úroveň 8,83 eura za megawatthodinu. Signalizuje takto nízká cena na klíčovém evropském trhu také možné další zlevnění elektřiny v Česku, které je na německý trh poměrně úzce navázané? Vyplatí se českým domácnostem posečkat s fixací cen elektřiny, ale i plynu, jehož cenový vývoj je s vývojem cen elektřiny spjatý?