Články k tématu: mozek

Co se děje s lidským mozkem v prostředí bez gravitace?

07.12. 13:29

Americká NASA přišla s ambiciózním plánem, podle kterého chce do dvaceti let poslat na Mars lidskou posádku. To s sebou přináší mnohé výzvy, které budou muset výzkumníci i samotní astronauti překonat. Posádka bude například během dlouhé cesty i následujícího pobytu na Rudé planetě vystavena jen…

Na co myslíte u jídla? Odpověď naznačí, zda ztloustnete, prokázala nová studie

05.12. 21:42

Řekni mi, na co myslíš, když si sedneš ke stolu, a já ti povím, jestli ztloustneš! Dávky jídla, které si zvolíme, jsou těsně spojeny s duševním rozpoložením, s nímž ke stolu přistupujeme. Tento mechanismus vysvětluje bludný kruh obézních osob, píše italský deník Corriere della Sera.

Proč přes noc zapomeneme zrovna to, co si potřebujeme zapamatovat?

21.11. 13:30

Známe to všichni. Večer si jdeme lehnout s hlavou plnou myšlenek, ráno ale máme problém si na řadu z nich vzpomenout. Dlouhou dobu bylo toto fungování mozku pro odborníky záhadou, nyní se jim ale podařila zapeklitá hádanka vyřešit.

reklama

Diety jsou k ničemu? Hmotnost těla má zafixovanou mozek, upozorňují vědci

04.11. 13:10

Mnohokrát bylo prokázáno, že odtučňovací diety jen zřídka dlouhodobě zabírají a že jejich vedlejší účinky jsou na pováženou. Člověk sám nerozhoduje o tom, kolik bude vážit, diety jsou odsouzeny k neúspěchu a ke zlepšení zdravotního stavu je třeba denně vyvíjet fyzickou aktivitu, píše francouzský…

Záhada lidské paměti: Můžeme vzpomínat na události, které se nikdy nestaly?

22.10. 12:49

Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci prokázali, že mnozí z nás jsou přesvědčeni, že si vzpomínají na nejranější dětství, ale v té době ještě mozek nevyvinul pro tento účel nezbytné struktury, píše italský deník Corriere della Sera.

Opilecké okno? Fakta o fenoménu, který vás snadno dostane do maléru

21.10. 11:01

V poslední době se v médiích dost přetřásá otázka opilecké ztráty paměti známé jako "opilecké okno". Ale co to doopravdy znamená z hlediska mozkových procesů a jak běžné něco takového je - především mezi mladými lidmi? Zpravodajský server BBC News připravil několik základních faktů.

Tajemství mozku: Proč jsme někdy nad jídelním lístkem bezradní?

15.10. 18:26

Pokud jste se někdy přistihli, jak zíráte na dlouhý jídelní lístek v restauraci a jste naprosto neschopní se rozhodnout, co si objednáte k obědu, pak jste zažili to, co psychologové nazývají zahlcení možnostmi. Mozek postavený před ohromné množství obdobných možností má problém se rozhodnout,…

Jak by vypadal svět, kdybychom nikdy na nic nezapomněli?

Aktualizovali jsme 6.10.2018, 20:00, 06.10. 09:17

Všichni si čas od času stěžujeme na paměť. Podle vědců bychom ale za ni měli být rádi. Je totiž mnohem lepší zapomínat, než si pamatovat vše. Zapomínání nám totiž pomáhá víc, než se zdá.

Mýty, kterým věříme: Vývar léčí, lidé využívají 10 procent mozku a těhotenství trvá 9 měsíců

20.09. 12:50

I přes veškerá tvrzení a rady, které jste slyšeli, osm sklenic vody denně není klíčem k dobrému zdraví. Stejně tak pokud si v zimě nechcete brát tlusté bundy, pak to taky není hlavní důvod, proč se nachladíte. A těhotenství? Rozhodně netrvá devět měsíců, jak jste si doposud mysleli.

Proč a jak si pamatujeme sny? Je to prostší, než si myslíme

11.09. 08:01

Uvažovali jste někdy na tím proč někteří lidé si dokáží sny pamatovat dlouho a stejně dobře jako reálné vzpomínky, zatímco jiní si sny nepamatují vůbec, či dokonce tvrdí, že se jim žádné nezdají? Podle nedávné vstudie jsou tyto rozdíly zakódované pouhými dvěma geny.

Jak dostat z hlavy nepříjemné vzpomínky? Odborníci zveřejnili návod na "zapomínání"

06.09. 16:51

Určitě to znáte také. Například zazní písnička a vy si okamžitě vybavíte určitou osobu nebo situaci, ve které jste ji slyšeli. Kontext hraje podle vědců v našich vzpomínkách velkou roli. Nicméně nový výzkum ukazuje, že lze i úmyslně zapomenout. Jak?

Chytré brýle mohou ovlivnit fungování mozku, stačí je úžívat jen krátce

30.08. 10:40

Klecany (u Prahy) - Čeští vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) sídlícího v Klecanech u Prahy tvrdí, že používání GPS navigace v takzvaných chytrých brýlích může ovlivnit fungování mozku. Podle jejich studie se už po třech měsících zhoršuje prostorová paměť.

Našli vědci nesmrtelnost? Pro lidi narozené po roce 1970 mají dobrou zprávu

Aktualizovali jsme 4.8.2018, 22:33, 02.08. 10:48

Lidstvo by už za několik desítek let mohlo dosáhnout nesmrtelnosti. Tvrdí to uznávaný odborník a futurolog Ian Pearson s tím, že prakticky každý kdo se narodil po roce 1970 může mít věčný život na dosah ruky. Ale za strašnou cenu.

Nejhorší typ rakoviny? Nelze ho přežít, zabíjí do tří měsíců

Aktualizovali jsme 30.7.2018, 22:10, 29.07. 13:48

I přes vyspělou medicínskou péči zůstává rakovina jedním z největších postrachů lidstva. Naštěstí je úroveň lékařství natolik vyspělá, že mnoho nádorů dokáže vyléčit, pokud jsou zachyceny včas. Stále ale existují takové typy rakoviny, které nelze léčit vůbec. Jedním z těch nejagresivnějších je…

Máte vzpomínky na dětství? Podle vědců jsou falešné, nikdy se nestaly

22.07. 06:10

Vědci učinili fascinující objev vysvětlující původ takzvaných fiktivních vzpomínek z ranního dětství. Téměř 40 procent lidí mohou si své první vzpomínky vůbec nepamatovat – jsou totiž vymyšleny jejích vlastním mozkem.

Jak působí káva na mozek? Stačí jen přivonět a tělo zareaguje

20.07. 12:00

Washington - Badatelé ze Stevens School of Business, Temple University a Baruch College zkoumali, zda vůně kávy může ovlivnit kognitivní funkce, tedy například paměť a koncentraci, i když třeba nápoj ani neobsahuje kofein.

Co se děje s lidmi, kteří jedí lidské maso?

03.07. 08:46

Londýn - Jak víme ze zombie filmů, nemrtví nejvíce touží po lidských mozcích. Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby takový lidský mozek snědl obyčejný člověk? Odpovědí na otázku, co se stane, pokud budete jíst lidské mozky nebo jiné části lidského těla, se zabývá server Medical Daily.

V těle máme dva mozky, zjistili vědci. Neuvěříte, k čemu slouží ten druhý

Aktualizovali jsme 30.6.2018, 22:05, 30.06. 13:14

Sydney - Napadlo vás někdy, jak je možné, že vám kručí v břiše, když žaludek nemá žádné nervy? Jak lidské tělo pozná nutkání na stolici, když ani střeva neobsahují nervy? Jak je možné, že celý proces trávicího traktu funguje tak perfektně, jako žádný jiný? Vědci na tyto otázky konečně našli odpověď…

Nový způsob, jak monitorovat zaměstnance? Napíchnutí do mozku

03.06. 10:58

Peking - Asi tucet čínských firem nechává v reálném čase monitorovat pomocí senzorových čidel mozky svých zaměstnanců. Záměrem rozhodně není zlepšit pohodu zaměstnanců, zařízení má za úkol především zvýšit jejich produktivitu, píše deník Le Figaro.

Může lidský mozek požírat sám sebe? Vědci jsou v šoku, hrozí nám velké problémy

Aktualizovali jsme 26.5.2018, 15:43, 26.05. 08:10

Zní to jako z béčkového hororu: Mozek se v lidském těle začne sám pojídat. Myslíte si, že je to nemožné? Podle vědců jste na omylu. Na rozdíl od filmového plátna se z vás sice nestane zombie, přesto může mozek sám sebe sníst.

Myslíte si, že jste chytřejší než všichni okolo? Přesvědčte se, že to tak skutečně je

23.05. 09:32

Většina lidí si připadá chytrá a někteří více, než ostatní. Jak to ale skutečně poznáte? Jednou z možností je donutit své okolí k IQ testu, můžete ale zkusit i pozorovat ukazatele, které mohou naznačit, zda se odlišujete od průměru.

Lidé využívají jen 10 % mozku? Povídačkám o mozku věří řada z nás, pravdivé ale nejsou

15.05. 19:03

Možná už jste slyšeli že lidé, kteří mají analytické či logické myšlení využívají levou stranu mozku, a že u těch, kteří jsou více umělecké typy, dominuje pravá strana mozku. To ale není pravda. Žádné vědecké studie neprokázaly, že by u někoho byla jedna hemisféra dominantnější, než ta druhá.

Jak se jednou pro vždy zbavit hladu? Vědci vám sáhnou do mozku a je vymalováno

Aktualizovali jsme 13.5.2018, 22:00, 13.05. 15:32

Američtí vědci lokalizovali nerv zodpovědný za vysílání signálu o sytosti žaludku a zjistili, že jeho zmrazení může vést k úbytku váhy. Upozornil na to news.com.au.

Co se stane, když dáte myši lidský mozek? Vědci to vyzkoušeli

08.05. 12:42

Významný úspěch slavili američtí vědci ze Salk Institute, kteří jako první publikovali o úspěšném implantátu lidského mozku myši – mozek hostitele se implantátu ujal a zásoboval ho krví a živinami po několik měsíců. Tato implantace rozhodně nebude poslední, cílem výzkumu je zjistit, jestli by se…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie