Články k tématu: Polsko

Nová vláda Morawieckého složila přísahu, hlasování o důvěře asi neustojí

27.11. 20:07

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra…

Policie oznámila dopadení hledaného Tomáše Čermáka. Skrýval se v Polsku

15.11. 12:31

Polská policie v úterý na základě poznatků od českých kolegů zadržela hledaného dezinformátora Tomáše Čermáka, který se vyhýbá nástupu do výkonu trestu. V nejbližší době má následovat jeho předání do Česka.

V Polsku poprvé zasedl nový parlament, premiér Morawiecki podal demisi vlády

13.11. 20:10

V Polsku poprvé po říjnových volbách zasedl nový parlament, na kterém polský premiér Mateusz Morawiecki podal demisi.

reklama

V Polsku podepsaly nynější opoziční strany koaliční dohodu

10.11. 15:58

Šéfové stran, které se snaží vytvořit následující vládní koalici v Polsku, podepsali koaliční dohodu. Donald Tusk zdůraznil, že tyto strany jsou připraveny převzít odpovědnost za Polsko. Nicméně prezident Andrzej Duda pověřil současného premiéra Mateusze Morawieckého ze strany Právo a spravedlnost …

Morawiecki začne sestavovat vládu, pověřil ho prezident Duda

06.11. 21:45

Polský prezident Andrzej Duda pověřil na základě výsledků říjnových parlamentních voleb sestavením vlády současného premiéra Mateusze Morawieckého. Informují o tom zahraniční média včetně stanice ABC News. Děje se tak navzdory tomu, že vítězné Právo a spravedlnost zřejmě nedokáže sestavit koalici.

Polsko stále nemá novou vládu. Duda tají, koho pověří jejím sestavením

25.10. 21:58

Polský prezident Andrzej Duda by mohl svolat první zasedání nového parlamentu těsně před uplynutím zákonného termínu, který by měl být do 30 dní od konání voleb dne 15. října. V den ukončení konzultací s politickými stranami ohledně nové vlády o tom informovala agentura PAP.

Tusk vyzval Dudu, aby urychlil jmenování vlády

17.10. 18:40

Polský opoziční lídr Donald Tusk dnes adresoval výzvu prezidentovi Andrzeji Dudovi, aby urychlil své rozhodnutí ohledně jmenování nové vlády.

Volby v Polsku vyhrává PiS. Raduje se ale opozice

16.10. 18:23

Po sečtení většiny hlasů odevzdaných v nedělních volbách do polské dolní komory parlamentu, Sejmu, lze pozorovat, že vládnoucí národněkonzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) získala přibližně 37,5 % podpory, zatímco opoziční Občanská koalice (KO) dosáhla 28,6 % hlasů. Sčítání hlasů probíhá…

Morawiecki potvrdil, že Polsko nesouhlasí s unijním řešením nelegální migrace

06.10. 18:26

Polsko odmítá plány Evropské unie v otázce problematiky migrace. Premiér Mateusz Morawiecki dnes v celém znění odmítl prohlášení na toto téma, které bylo výsledkem neformálního unijního summitu ve španělské Granadě.

EK očekává vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz

03.10. 20:10

Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by vysvětlila "extrémně znepokojivá " obvinění z podvodů při vydávání schengenských víz.

Poláci vyrazili před volbami do ulic, ve Varšavě byly stovky tisíc lidí

02.10. 08:40

Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v neděli v polském hlavním městě Varšavě sešly na opozičním shromáždění před volbami, které mohou rozhodnout o její budoucnosti v Evropské unii.

Morawiecki: Polsko částečně obnoví kontroly na hranicích se Slovenskem

25.09. 21:05

Premiér Mateusz Morawiecki, že Polsko zavede kontroly vozidel na hraničních přechodech se Slovenskem kvůli rostoucí nelegální migraci. Podobná opatření mohou být zavedena také na hranicích s Německem, uvedla stanice Polsat News.

Morawiecki vzkázal Zelenskému, aby se vyvaroval urážek vůči Polákům

24.09. 21:21

Premiér Polska Mateusz Morawiecki vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby se vyvaroval urážek vůči Polákům. Opoziční vůdce v Polsku však hovoří o kudle do zad Ukrajinců. Uvedl web Dorzeczy.

Papež František zkritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině

24.09. 17:24

Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž poukázal na to, že není správné si zahrávat s utrpením Ukrajinců.

Spor o ukrajinské obilí podle Dudy nepoškodí vztahy mezi Polskem a Ukrajinou

23.09. 20:51

Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že spor ohledně dovozu ukrajinského obilí by neměl zásadněji poškodit vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. Na kongresu o obnově Ukrajiny v Poznani zdůraznil, že tento spor je pouze drobnou záležitostí ve vztazích obou zemí.

Polsko podle Dudy nadále dodává Ukrajině zbraně

22.09. 09:09

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident Andrzej Duda s tím, že slova tamního premiéra byla pochopena špatně a týkala se pouze nových zbraní.

Varšava přestane Kyjevu poskytovat zbraně pro obranu proti ruské agresi

21.09. 10:16

Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího sporu mezi oběma zeměmi ve věci dočasného zákazu dovozu ukrajinského obilí. Informovala o tom americká televize CNN.

Polsko znemožní vjezd ruských aut na své území

16.09. 19:20

Polsko následuje pobaltské státy, když jeho ministr vnitra Mariusz Kamiński oznámil, že zakáže vjezd osobním autům registrovaným v Rusku. Nová pravidla vstoupí v platnost o půlnoci ze soboty na neděli.

Polsko má problém vytvořit komisi, která měla zkoumat ruské vlivy

18.08. 20:44

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v Polsku má potíže s vytvořením komise, která měla zkoumat ruské vlivy v polské politice během současného volebního období. Dnes to přiznal poslanec Marek Ast, který vede výbor pro spravedlnost.

Polsko čeká referendum o budoucnosti hranice s Běloruskem

14.08. 15:10

Varšava nadále reaguje na hrozbu v podobě příslušníků Wagnerovy skupiny v Bělorusku. Voliči mají souběžně s parlamentními volbami rozhodovat o budoucnosti bariéry na hranici s východním sousedem. Úřady zároveň oznámily zadržení dvou osob, které rozšiřovaly propagandu wagnerovců.

Běloruské vojenské cvičení je rutinní záležitost, míní Londýn

11.08. 13:46

Napětí na polsko-běloruské hranici v posledních dnech roste. Varšava se rozhodla k ní poslat další tisíce vojáků, zatímco v Bělorusku se chystá cvičení tamní armády. Podle britských pozorovatelů zřejmě půjde o součást rutinního výcvikového cyklu.

Polskou hranici s Běloruskem posílí 2000 vojáků. Šojgu reaguje na plány Varšavy

09.08. 14:24

Polsko nakonec pošle na svou hranici s Běloruskem rovnou 2000 vojáků, uvedl ve středu náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik. Na polské armádní plány ale reaguje i Rusko, které se chystá posílit jednotky na západní hranici.

Duda vyhlásil termín polských parlamentních voleb na říjen

08.08. 19:17

Polsko bude volit parlament v neděli 15. října. Termín voleb do Sejmu a Senátu, v nichž bude obhajovat vítězství Právo a spravedlnost, dnes vyhlásil polský prezident Andrzej Duda. Spoluobčany vyzval, aby na podzim využili svého volebního práva.

Polsko posílá tisíc vojáků na běloruskou hranici

08.08. 16:50

Polsko pošle další vojáky na svou hranici s Běloruskem, kam se po červnové vzpouře v Rusku přesunuli žoldnéři z Wagnerovy skupiny. Stovky armádních příslušníků budou střežit hranici, na které přibývá pokusů o ilegální přechod.

Fotogalerie