Články k tématu: Polsko

Polský Sejm schválil kontroverzní reformu volebního zákona

15.12. 19:55

Varšava - Polský parlament schválil reformu volebního zákona, která omezuje při dohledu nad hlasováním pravomoci ústřední volební komise a posiluje pozici ministra vnitra a parlamentu. Reforma může ještě zvýšit napětí mezi Varšavou a Bruselem.

"Polský Fritzl" ve sklepě věznil, týral a znásilňoval vlastní manželku, má si odpykat čtvrt století za mřížemi

15.12. 08:06

Varšava - Rozsudek 25 let za mřížemi dnes potvrdil odvolací soud v Gdaňsku nad osmačtyřicetiletým mužem, kterému místní média přezdívají "polský Fritzl", protože celé roky ve sklepě věznil, týral a znásilňoval vlastní manželku a také ji nechával znásilňovat dalšími muži. Zneužíval i dceru. Rozsudek…

Putin by měl převzít odpovědnost za havárii letadla u Smolenska, volá Polsko

14.12. 21:10

Varšava/Moskva - Havárii letadla u ruského Smolenska v roce 2010, při níž zemřel tehdejší polský prezident Lech Kaczyński, předcházely dvě exploze na palubě. Uvedl to dnes polský ministr obrany Antoni Macierewicz.

reklama

VIDEO z Polska: Evropo, otevři oči, musíš se chránit před uprchlíky

14.12. 09:28

Varšava - Na YouTube kanálu polského Ministerstva vnitra se objevilo video, které varuje před následky migrační krize. Zdůrazňuje se v něm, že ne zdaleka každý imigrant je uprchlík z válečné zóny. A nabádá, aby Evropa otevřela oči a začala chránit své vlastní obyvatelstvo.

Politika polské vlády se nezmění, tvrdí Morawiecki

12.12. 19:32

Varšava - Politika polské vlády řízené stranou Právo a spravedlnost (PiS) se nijak nezmění a nadále se soustředí na podporu rodin. Dnes to zdůraznil nový premiér Mateusz Morawiecki.

Duda jmenoval novou polskou vládu v čele s premiérem Morawieckým

11.12. 21:22

Varšava - Dosavadní polský ministr financí a rozvoje Mateusz Morawiecki byl dnes jmenován novým šéfem vlády. Morawiecki chce hned v úterý v parlamentu vystoupit s programovým prohlášením, ještě ten den by zákonodárci měli hlasovat o vyslovení důvěry vládě. 

Řeka ve Varšavě vyplavila pod most velrybu +VIDEO

10.12. 10:23

Varšava - Visla vyplavila na břeh u mostu v centru Varšavy vorvaně obrovského, což vyvolalo značný rozruch na sociálních sítích. Dokonce se i spekulovalo, zda v řece neplave druh či družka uhynulé velryby.

Nový šéf polské vlády chce znovu pokřesťanštit Evropu

09.12. 19:56

Varšava - Nový polský premiér Mateusz Morawiecki má velký plán. Chce znovu pokřesťanštit Evropu, která se v posledních desetiletích podle něj spíše sekularizovala a vzdalovala víře.

Szydlová oficiálně podala demisi, polskou vládu povede Morawiecký

08.12. 18:08

Varšava – V čele polské vlády dnes došlo k výměně. Prezident Andrzej Duda dnes přijal demisi premiérky Beaty Szydlové a vzápětí pověřil touto funkcí dosavadního ministra financí Mateusze Morawieckého. 

Polský parlament schválil zákon o nejvyšším soudu navržený prezidentem Dudou

08.12. 16:53

Varšava - Dolní komora polského parlamentu (Sejm) dnes schválila návrh zákona o nejvyšším soudu, předložený prezidentem Andrzejem Dudou. Ani tato verze zákona není ale podle právních expertů ideální.

V Polsku se jedná o spojení dvou největších bank

08.12. 10:09

Varšava - Největší polská banka PKO BP by se podle médií mohla příští rok spojit s bankou Pekao, která je druhá největší na trhu. Obě banky mají stejného hlavního akcionáře, kterým je polský stát. Tiskové oddělení PKO BP se k věci zatím nevyjádřilo, mluvčí Pekao záležitost odmítla komentovat.

Rošáda v polské vládě: Szydlová končí v čele polské vlády, nahradí ji vicepremiér Morawiecki

08.12. 08:10

Varšava - Dosavadní premiérka Beata Szydlová končí v čele polské vlády končí, nahradí ji dosavadní vicepremiér a ministr financí Mateusz Morawiecki. Szydlová dnes paradoxně ustála hlasování o důvěře, které vyvolali poslanci menšinové opozice. V obou komorách parlamentu má PiS spolehlivou většinu.

Polský parlament hlasoval o důvěře vlády. Ta to ustála, ale další vývoj je nejistý

07.12. 16:59

Varšava - Polská vláda premiérky Beaty Szydlové dnes zvládla hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry. Přesto je její budoucnost nejasná, protože vedení její vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) připravuje změny v kabinetu.

Výměna šéfa polské vlády? Szydlovou má nahradit vicepremiér Morawiecki, píší média

05.12. 12:20

Varšava - Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se chystá prosadit výměnu na premiérském postu. Beatu Szydlovou má nahradit vicepremiér Mateusz Morawiecki. Sama šéfka vlády naznačila možné změny v nočním tweetu.

Při akci v Polsku zemřel policista

03.12. 10:12

Vratislav - Jeden člen protiteroristické jednotky policie z jihopolské Vratislavi zemřel a další tři utrpěli zranění, když se dnes nad ránem snažili zadržet dvě osoby podezřelé z vloupání do bankomatu

V Polsku zřejmě vznikne síť informující o "pomlouvačích" země v zahraničí

01.12. 08:57

Varšava - Polská organizace Tvrz dobrého jména (Reduta Dobrego Imienia, RDI) oznámila vytvoření sítě zpravodajů v zahraničí, kteří mají informovat o pomluvách namířených proti Polsku. Skupinu podporuje ministerstvo zahraničí.

Neznámí útočníci zdemolovali muslimské středisko ve Varšavě, pátrá po nich policie

27.11. 16:39

Varšava - Neznámí pachatelé poničili muslimské kulturní středisko ve varšavské čtvrti Ochota. Podle médií jsou rozbitá téměř všechna okna na přední straně budovy a poničena je také klimatizace a zahradní restaurace.

Ruská FSB zadržela polského historika, musel zemi opustit

26.11. 21:04

Moskva - Ruská kontrarozvědka FSB v pátek zadržela polského historika Institutu národní paměti (IPN) Henryka Glembockého a dala mu 24 hodin na opuštění země. Podle listu Gazeta Wyborcza v Moskvě pobýval od 14. listopadu za účelem bádání v archivech a knihovnách. Akademik se zabývá dějinami polsko…

Česko by mohlo s Polskem spolupracovat při zásahu vojenských letadel

25.11. 14:48

Praha - ČR a Polsko připravují mezivládní dohodu, podle které by mohly obě země spolupracovat při přeshraničních zásazích vojenských letadel. Podobný systém již funguje v případě Slovenska.

Kaczyński pobavil publikum svou četbou, víc než zákony ho zajímal atlas koček

24.11. 18:01

Varšava - Zatímco polští poslanci prosazovali sporné zákony o soudech, o změně volebních pravidel či zákaz nedělního prodeje, vůdce vládnoucích konzervativců Jaroslaw Kaczyński byl ponořen do četby atlasu koček.

Polska vláda chce postupně zrušit nedělní prodej, kritici varují před důsledky pro ekonomiku

24.11. 08:14

Varšava - Polska vláda chce do roku 2020 zrušit nedělní prodej, aby zaměstnanci měli více času na rodinu. Má se tak stát v postupných krocích. Kritici varují před negativními důsledky pro ekonomiku.

Polákům se zpátky do vlasti nechce, domů posílají i méně peněz

23.11. 09:45

Varšava - Ačkoli se Polsku ekonomicky daří, většina emigrantů návrat neplánuje. Dalším znepokojivým signálem je nižší objem vydělaných peněz, které migranti posílají do Polska. Vyplynulo to ze studie, kterou zpracovala pracovní agentura Work Service a z které cituje polský deník Gazeta Wyborcza.

Polsko oponuje Bruselu: Pokyny Evropské komice ohledně pralesa dodržujeme, tvrdí ministr

21.11. 19:44

Varšava - Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko dnes reagoval na pondělní rozhodnutí soudního dvora Evropské unie o tom, že Varšava musí přestat v Bělověžském lese kácet, jinak jí hrozí velká pokuta. Podle něj Varšava vždy dodržovala  nadále bude dodržovat pokyny Evropské komise týkající…

Evropská komise zuří kvůli kácení v Bělověžském pralesu, Polsku hrozí vysokou pokutou

20.11. 21:56

Lucemburk - Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Podle Evropské komise byla těžba dřeva zahájena v příliš velkém rozsahu a porušuje evropské normy na ochranu…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací