Články k tématu: Včely

Včelí katastrofa v Česku? Vědci vydali alarmující zprávu

09.07. 12:53

Výsadba nevhodných rostlin na polích, v zahradách i ve městech, často sekané trávníky a prodlužující se vlny extrémních teplot mohou v budoucnu oslabit včelstva v Česku.

Odstartovalo celosvětové sčítání včel, zapojit se může každý

27.04. 10:42

Američtí vědci naplánovali první celosvětové sčítání včel, do nějž se díky mobilní aplikaci mohou zapojit zájemci z celé zeměkoule. Aplikace World Bee Count bude dostupná od pátku a bude na ni možné nahrávat fotografie včel nebo dalších opylovačů, které pak bude vědecký tým vyhodnocovat.

Jak bude vypadat svět, až vyhynou včely? Polovinu potravin si už nikdy nekoupíte

23.11. 20:04

Německý fyzik Albert Einstein prý kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo bude mít před sebou poslední čtyři roky života. V současnosti máme k této katastrofě blíže než kdy jindy, včely decimují nemoci a znečištěné prostředí a ve velkém vymírají. Následky podle vědců už brzy pocítí každý z nás.

reklama

Invaze zabijáckých sršní: Mají namířeno do Česka, jejich žihadlo je smrtící

30.06. 09:12

Sršeň asijská trápí celou Evropu. Anglické deníky nedávno varovaly, že se nebezpečný druh sršně, jehož žihadlo může být i smrtelné, objevil i ve Velké Británii. Francie s ní válčí už několik desítek let. Sršeň byla viděna i v Bavorsku, odkud se může šířit i do České republiky. Odborníci už včelaře…

Jak bude vypadat svět, až včely vymřou? Už nebudou žádná jablka, káva nebo ořechy

24.01. 16:27

Německý fyzik Albert Einstein prý kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo bude mít před sebou poslední čtyři roky života. V současnosti máme k této katastrofě blíže než kdy jindy, včely decimují nemoci a znečištěné prostředí a ve velkém vymírají. Následky podle vědců už brzy pocítí každý z nás.

Jak se bránit útoku včely a vosy? Zaručeně pomáhá pouze jediný způsob

04.11. 07:47

Včely a vosy mohou být pro člověka nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. A teď nemáme na mysli pouze lidi alergické na jejich žihadlo. Tento hmyz dokáže napáchat pořádnou paseku, pokud vám sedne například na sklenici s pitím a vy ji vypijete. Jak se včelám a vosám ubránit? Poměrně lehce

Po plastovém nádobí konec masa? EU chystá další zákaz, Česko se bouří

Aktualizovali jsme 6.6.2018, 22:26, 04.06. 16:00

Praha/Brusel - Evropská unie v poslední době zakázala či omezila celou řadu věcí. Naposledy to byly plastové výrobky jako jsou plastová brčka, talíře, příbory či "šťourátka" do uší. To ale není zdaleka vše.

Tajemství včelí geometrie: Proč tvoří jejich plásty dokonale pravidelné šestiúhelníky?

Aktualizovali jsme 25.12.2017, 21:06, 25.12. 10:01

Tuto hádanku se pokusili rozluštit již ve starověku. Apis mellifera neboli včela medonosná vytváří voskové plásty, jež slouží k uskladňování medu a ke kladení vajíček. Proč ale mají tvar šestiúhelníku?

Včely jsou geniální? Podle vědců umí matematiku

06.08. 18:40

Fakt, že nic může být počítáno jako něco - tedy to, co lidé rozeznávají jako nulu, není ve zvířecí říši vůbec běžné vědění. Obecně schopnost rozeznat počet objektů je mezi zvířaty poměrně vzácná a když už, tak se neočekává od malého hmyzu. Včely však nyní všechny překvapily.

Řidiče na dálnici ohrožují mračna včel. Uletěly z havarovaného kamionu

03.09. 10:11

New York - Nezvyklé nebezpečí číhá na řidiči jedoucí po dálnici severně od Kansas City. Převrátil se tam nákladní tahač, na kterém bylo 400 včelích úlů.

V britské nemocnici prosakoval ze zdí med. Experti byli zděšeni, co našli

Aktualizovali jsme 21.8.2016, 22:25, 19.08. 08:08

Cardiff - V nemocnici ve walešském hlavním městě Cardiff se postupně v posledních letech usadilo velké množství včel. Nepozorovaně tam žily několik let.

Med výrazně zdraží, včely ničí mor a počasí

Aktualizovali jsme 14.8.2016, 16:49, 14.08. 11:54

Praha - Cena medu opět poroste. Včelaři se shodují, že v porovnání s loňským rokem až o 50 korun. Důvodem je chladné a deštivé jarní počasí a také včelí mor, který už několikátý rok za sebou decimuje včelstva.

Včely dokázaly vyřadit jednu z nejmodernějších stíhaček současnosti

11.08. 23:47

Washington - F-22 Raptor je jedna z nejmodernějších a nejúčinnějších stíhaček na světě. Ale i tento kus moderní techniky má slabiny, na jednu z nich ale při výrobě pravděpodobně vůbec nepomysleli. Jednoho Raptora obsadila královna a pak se začaly dít divy.

Včelaři dostanou miliony navíc, vláda schválila vyšší dotace

20.07. 17:24

Praha - Vláda na svém dnešním zasedání schvália materiál, podle kterého dostanou včelaři v následujících třech letech dotace ve výši 232 milionů korun.

Neziskovky dostanou od ministerstva miliony, půjdou na propagaci mléka a vepřového

18.07. 09:47

Praha - Ministerstvo zemědělství vyplatilo v letošním druhém kole dotací pro neziskové nestátní organizace 11 milionů korun. Zároveň vypsalo třetí kolo, ve kterém chce přerozdělit 27 milionů korun.

Hororový zážitek: Tisíce včel pronásledovaly ženu v autě +VIDEO

26.05. 08:51

Pembrokeshire (Velká Británie) - Starší žena zažila noční můru. Ať jela kdekoliv, táhl se za ní obrovský roj včel, odborníci odhadli jejich počet na 20 tisíc. Pronásledována byla žena pravděpodobně proto, že zavřela královnu do auta.

Včely se rojí, mají ideální počasí. Zároveň ale zaměstnávají hasiče

22.05. 21:49

Praha - Hasiči v těchto dnech řeší stovky případů, které souvisejí se včelami. Počasí včelám přeje, mají dost potravy a tak se mohou rojit. Tímto způsobem se včely množí, jejich roj ale může být nebezpečný.

reklama
Fotogalerie