Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z komunismu jsme se neosvobodili, varuje politolog

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Praha - Kontroverzní historik Ernst Nolte ve svém slavném textu vydaném v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že bez sovětských gulagů by nebylo německých koncentračních táborů a že Hitlerova politika vznikala v obavě z bolševické nadvlády. Podle odborníků se ale touto myšlenkou dnes už skoro nikdo nezabývá.

"Diskuse vznikla na základě jeho článku a knihy Evropská občanská válka 1917-1945 s podtitulem Nacionální socialismus a bolševismus, a to byla příčina té hlavní diskuse. Dnes je podle mého názoru důvod toho, jak vnímáme Nolteho, někde úplně jinde. Tyto jeho teze neobstojí a neobstály, ale to není podstata jeho přínosu," prozradil Českému rozhlasu politolog Rudolf Kučera.

Politolog z Ústavu mezinárodních vztahů Pavel Barša tvrdí, že v historické vědě se jen málokdy podaří něco jistě vyvrátit, protože historické události nelze opakovat. "Teze o příčinné souvislosti, o tom že německý národní socialismus byl zapříčiněn bolševismem, už dnes málokdo obhajuje. Na začátku to byla okrajová teze, potom získala větší podporu v rámci diskuse. Dnes spíš existuje názor, že obě ta hnutí byla jakýmsi výhonkem první světové války," vysvětluje.

Na Nolteho se snášela i kritika, terá tvrdila, že že relativizoval hrůzy holocaustu. To ale bylo podle Rudolfa Kučery nezasloužené. "On nikdy nepopíral hrůzy holocaustu. V čem se dnes historici oproti němu odlišují, je, že holocaust je singulární jev, jedinečná inkarnace zla. Měla svoje příčiny, těmi se historici zabývají. – Obecně řečeno, konstruování jakékoliv kauzality je v dějinách velmi pochybné," tvrdí.

"Protože je to spojeno s politikou a s tím, jak se definují ideologické proudy, pravice a levice, tak je srovnání fašismu, nacismu a komunismu pořád aktuální, obzvlášť v postkomunistických zemích. Jak se Německo vyrovnávalo s nacistickou minulostí a často tam ze strany levice docházelo k démonizaci hitlerovského režimu, tak analogicky: jak se postkomunistické země vyrovnávají s komunistickou minulostí, tak pravice má zase sklon démonizovat komunistický režim a získávat tím ideologické body," nastívil současnou situaci Barša.

"Já to takhle úplně nevidím, spíš si myslím, že v některých východoevropských a středoevropských zemích je to, co se tu dnes říká a bádá o komunismu, výsledek toho, že tu komunismus v různé podobě zůstává. My jsme se neosvobodili z komunismu, proto je tu to téma znovu nastolováno. To není démonizace, ale snaha ukázat, v čem dodnes komunismus ovlivňuje naši přítomnost," reaguje Kučera.

Témata:  komunismus Adolf Hitler

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:57

Den matek v roce 2025 se blíží. Exkurz do historie ukazuje, jak dlouho se u nás slaví

Nenechte se zmást, až během druhého květnového víkendu se bude slavit Den matek. Na přípravy tak ještě máte čas. Dlouhou chvíli si můžete zkrátit naším exkurzem do historie tohoto svátku. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy