Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby jsou za dveřmi. Voliči dostali lístky, platí zákaz zveřejňování průzkumů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Poslední ze 7,5 milionu voličů v Česku má nejpozději dnes dostat hlasovací lístky pro krajské a senátní volby. Ode dneška až do sobotních 14:00 také platí zákaz zveřejňování volebních průzkumů.

Na třetině území republiky včetně tří pražských obvodů obsahují šedomodré obálky navíc i lístky s kandidáty na senátory.

Obálky lidé dostávají zpravidla do poštovních schránek. Pokud by některý volič lístky přece jen nedostal, obdrží je ve volební místnosti. Tam se také dozví, zda a kteří kandidáti z voleb buď odstoupili, nebo byli odvolání.

Volební zákon ukládá zveřejnit tuto informaci na viditelném místě ve volební místnosti. Jde o kandidáty, kteří se nominace vzdali, nebo byli odvoláni do 48 hodin před začátkem voleb. Podle dosavadních informací na www.volby.cz z krajských voleb vypadlo sedm desítek uchazečů včetně kompletní ústecké kandidátky hnutí Severočeši.cz. Ve hře zůstalo 11.820 kandidátů. V bitvě o Senát zůstalo všech 233 přihlášených kandidátů.

Zákaz zveřejňování průzkumů k volbám má zabránit ovlivňování názorů voličů. Průzkumy podle expertů totiž přibližují spíše trendy voličské přízně nežli skutečnou podporu stranám.

Témata:  Volby 2016 Krajské volby volby

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.