Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa podcenila své možnosti a teď na to doplácí, říká Kavan o ekonomické migraci

Jan Kavan s Jaroslavem Foldynou
Jan Kavan s Jaroslavem Foldynou
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Exministr zahraničí ČR a bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan oslaví v pondělí 70. narozeniny. V rozhovoru pro ČTK mimo jiné řekl, že současné konflikty ve světě není možné řešit vojensky, protože se tím pouze zakládá na nové problémy. Vyjádřil se též k uprchlické krizi.

"Konfliktních zón je teď několik. Já bych souhlasil s tím, že momentálně je situace nejnapjatější od konce studené války. To lze říct bez jakéhokoli přehánění," uvedl. Podle něj v Sýrii dochází ke zprostředkovanému střetu velmocí. Velkým problémem je i konflikt v Jemenu, trvalé napětí mezi Izraelem a Palestinci nebo nestabilní situace na východě Ukrajiny.

"Nejaktuálnější je řešit ty konflikty, kde umírají lidé, kde se bombarduje, kde se zabíjí, kde není bezpečné žít, To by mělo být prvořadým úkolem mezinárodního společenství," řekl Kavan.

"Migrační krize se nás přímo jako České republiky moc nedotýká a jsem přesvědčen, že se nás ani v budoucnu moc dotýkat nebude. Ale krize to samozřejmě je, a je třeba ji řešit i za aktivní účasti České republiky," řekl. Česko by mělo například financovat uprchlické tábory v zahraničí.

Kavan také doporučuje zaměřit se na zlepšení hospodářské situace zemí, odkud pocházejí ekonomičtí migranti. "Myslím, že významnější zlepšení ekonomické situace afrických států by je přesvědčilo, aby zůstali doma. Tady si myslím, že Evropa podcenila své možnosti a teď na to doplácí," řekl.

Kavan, který řídil českou diplomacii v letech 1999 až 2002, vyjádřil lítost nad tím, že Česko nehraje větší roli ve světové politice. "Doufal jsem, že česká zahraniční politika bude mít ve světě větší vliv a bude brána vážněji. A to nejen v rámci Evropské unie, ale i v rámci OSN," řekl.

Témata:  Jan Kavan Česká republika uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

25. ledna 2026 17:35

Princ Harry dosáhl svého. Trump ocenil nasazení Britů v Afghánistánu

Americký prezident Donald Trump pod tíhou kritiky ocenil hrdinství britských vojáků během války v Afghánistánu. Dříve přitom roli spojeneckých vojsk při konfliktu umenšil. Vysloužil si za to kritiku, opřel se do něj i princ Harry. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Petr Pavel a Andrej Babiš

Proč Petr Pavel ruší schůzky s politiky? Babiš vysvětlil, proč nedorazil na Hrad

Prezident Petr Pavel se rozhodl zrušit plánované pondělní setkání nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě. Oficiální vyjádření Hradu uvádí, že k tomuto kroku došlo poté, co někteří účastníci nebyli schopni dorazit včas, a to ani po předchozím posunutí začátku jednání. Pro schůzku, která měla být zásadním momentem pro stabilitu vztahů mezi hlavou státu a novou vládou, se nyní bude hledat náhradní termín.