Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza nejmenovaného profesora Ošťádala jde před Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Kauza nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem míří k Nejvyššímu správnímu soud. Univerzita Karlova i akademik k němu podali kasační stížnosti proti negativnímu rozhodnutí o svých žalobách ze strany Městského soudu v Praze.

Univerzita mimo jiné odmítá výklad soudu, že dopis prezidenta Miloše Zemana ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) je rozhodnutím o nejmenování tří kandidátů profesorem. Společně s Ošťádalem Zeman nejmenoval ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické.

Dopis byl důvodem, proč soud 21. září zamítl Ošťádalovu žalobu na nečinnost prezidenta. Konstatoval, že Zeman ohledně nejmenování fyzika profesorem touto formou fakticky rozhodl.

"Dopis odkazující na údajná minulá rozhodnutí nelze považovat za rozhodnutí správního orgánu/prezidenta," uvedla UK v tiskové zprávě. Poukázala také na to, že ústava vyžaduje k platnosti rozhodnutí prezidenta vždy spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. V lednovému dopisu chyběl.

Univerzita i Ošťádal pak podali správní žalobu proti obsahu dopisu prezidenta, tedy rozhodnutí o nejmenování. Městský soud v Praze ji obratem odmítl, protože byla podána pozdě. Tento postup považuje univerzita za nezákonný.

Témata:  Nejvyšší správní soud (NSS) Miloš Zeman Ivan Ošťádal

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.