Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí, uvedl ÚS

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Brno – Ústavní soud se dnes zastal důchodce,  kterému exekutor nechal strhnout 43.416 korun. Vyhověl jeho stížnosti, když konstatoval, že nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí ani poté, co je uložena na bankovním účtu. 

Pisatel stížnosti tento postup považoval za obcházení zákona. Šlo prý čistě o úspory z důchodu, ze kterého mu exekutor provádí srážky už při výplatě. „Celá existence nezabavitelného minima je vedena úvahou, že i dlužníkům je zapotřebí ponechat jisté existenční minimum, aby mohli vést základní, důstojný život," řekl soudce zpravodaj Jan Musil.

V polovině roku evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) asi 85.000 důchodců s exekucí z důchodu. Existuje však pevně stanovená nezabavitelná část důchodu, exekutor se tedy dostane jen k penězům, které hranici přesahují. Letos je vyčíslena na 6179 korun měsíčně.

Na popud exekutorů úřad provádí srážky ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních i pozůstalostních. Průměrná výše srážky se pohybuje kolem 1900 korun. Od ledna do června 2016 správa poukázala na účty věřitelů celkem 973 milionů korun.

S tímto rozhodnutím souhlasí i Exekutorská komora ČR. Podle mluvčího Petra Vorlíčka se snaží dlouhodobě působit na soudní exekutory, aby v exekučních řízeních volili individuální přístup bez přílišného právního formalismu. „Zároveň je potřeba zdůraznit, že exekuční řízení je striktně formální a postup exekutora byl podpořen i závěry soudů nižších instancí," uvedl Vorlíček.

Okresní soud v Lounech pisatel ústavní stížnosti nejprve požádal o částečné zastavení exekuce, ale neuspěl. Podle lounského soudu se peníze na účtu stávají takzvanou vkladovou pohledávkou, kterou lze exekvovat. Nejde prý tedy o obcházení zákona. To potvrdil i Krajský soudu v Ústí nad Labem.

Ústavní soudci ale kritizovali justici za formalismus a nesprávný výklad zákona. „Je nerozhodné, kde je ona částka nezabavitelného existenčního minima uložena. Je v podstatě jedno, jestli je uložena ve slamníku nebo na bankovním účtu," uvedl Musil. V projednávaném případě byly na účtu prokazatelně jen peníze z důchodu a ne z jiných zdrojů.

Exekutorská komora si problém střetu exekuce srážkami z příjmu a exekuce přikázáním pohledávky z účtu u bankovního ústavu vědoma. „Bez novely příslušných zákonů, které by zavedly efektivní nástroje k ochraně nezabavitelných částek na bankovních účtech, není možné problém vyřešit," doplnil Vorlíček.

„Samozřejmě takových případů je více, a to je i důvod, proč se tím ÚS zaobíral," řekl novinářům důchodcův advokát Lukáš Franc.

Témata:  Ústavní soud ČR exekuce důchody důchodci

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:07

Další soud mezi Hanychovou a Soukupem. Tentokrát nejde o Rozárku

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se nerozešli zrovna v dobrém, proto ostatně vedou spor ohledně péče o společnou dceru Rozárku. V červenci se ale otevřela u soudu další kauza. Možná by ale nemusela mít dlouhého trvání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.