Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babišovy firmy získaly zakázky za 35 miliard

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Podle informací serveru HlídacíPes.org firmy z holdingu Agrofert získaly v letech 2007 až 2016 veřejné zakázky až za 35 miliard korun. Osm společností přitom získalo peníze od státu poprvé až po vstupu Andreje Babiše (ANO) do vlády.

Nejvíce zakázek přijala lovosická chemička Preol, která vyrábí biopaliva z řepky olejné. Od státu za uplynulých deset let inkasovala nejvíc ze všech společností ovládaných Babišem, konkrétně 25,3 miliardy korun.

Druhá nejúspěšnější lesnická společnost Uniles získala prostřednictvím veřejných zakázek 3,7 miliardy korun, zhruba 2,5 miliardy obdržela firma Primagra vyrábějící biopaliva.

Klíčovým zadavatelem je pro skupinu Agrofert státní podnik Čepro, který je největším distributorem pohonných hmot a odběratelem biopaliv v Česku. "V období od ledna do září tohoto roku odebralo Čepro 80,5 procenta veškeré bionafty v Česku právě od Babišových firem Preol a Primagra. Zbývající část dodal maďarský ropný a plynárenský koncern MOL," uvádí se v analýze Hlídacího psa vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

"Desítky zakázek pak získávala společnost Agrotec, která v současné době právě kvůli jednomu z tendrů od České pošty čelí obžalobě kvůli machinacím při zadávání zakázek," poznamenal server.

Témata:  Agrofert Andrej Babiš veřejné zakázky

Související

Aktuálně se děje

11:01

To je drzost. Jaromír Soukup se brání po slovech Evy Feuereislové

Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.