Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dědicové Antonína Bati žádají od státu 56 milionů

Společnost Baťa
Společnost Baťa
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno - Koncem října obdržel Ústavní soud stížnost pěti dědiců podnikatele Antonína Bati, kteří od českého státu žádali 56 milionů korun jako náhradu za zestátněný majetek.

Žaloba o náhradu škody se týkala funkcionalistické vily a pozemku ve Zlíně. Národní soud v Československu označil po druhé světové válce v roce 1947 Jana Antonína Baťu v jeho nepřítomnosti za zrádce a kolaboranta a majetek firmy znárodnil. Očištění se dočkal až v roce 2007, náhradu za odňatý majetek ale dědicové dosud nevysoudili.

Baťovi příbuzní žijí v zámoří. Jejich nárok začal v roce 2010 řešit Obvodní soud pro Prahu 2, nakonec žalobu zamítl. Podle verdiktu žaloba obcházela restituční zákony, které nesahají před rok 1948. Dědicové neuspěli ani u pražského městského soudu.

Nejvyšší soud následné dovolání odmítl, aniž se zabýval podstatou sporu. Obdržel sice blanketní dovolání, ovšem bližší odůvodnění dorazilo od advokáta až po uplynutí dvouměsíční lhůty. Nejvyšší soud k němu proto nemohl přihlédnout.

Témata:  Baťa Ústavní soud ČR restituce

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel

Prezident podepsal superdávku. Co se změní?

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.