reklama

Nyní přepravci hrozí pokuta až 50 milionů korun, sdělil ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. V naprosté většině případů jsou ale nakonec ukládané pokuty o několik řádů nižší, za celý loňský rok vybrali na pokutách 33 milionů korun.

Zásilka měla podle řidiče směřovat do restaurace v Českých Velenicích. "V nákladovém prostoru dodávky se nacházela zcela neoznačená nebo nedostatečně označená balení vepřového a drůbežího masa včetně vnitřností, ryby, mořské plody a vejce. Část potravin byla za nevyhovujících teplot uložena v polystyrénových bednách, část v nefunkčním mrazícím boxu," uvedl Majer. Zajištěné potraviny byly znehodnocené barvou, nařídí se jejich likvidace na náklady přepravce.

Letos v červenci veterináři informovali o tom, že nechali zlikvidovat přes 1300 křepelčích vajec a více než 100 kilo masa neznámého původu, které bylo skladované také v tržnici SAPA. Část těchto potravin byla skladovaná v nevhodných podmínkách, zjistili při kontrole společně s policií a celní správou.

Tržnice se za problémovou z veterinárního pohledu považuje dlouhodobě. Například loni na podzim v ní veterináři odhalili nelegální prodejnu potravin, bylo v ní téměř půl tuny neoznačených potravin bez dokladů původu. U většiny nešlo zjistit datum spotřeby, část produktů měla prošlou dobu trvanlivosti a byla zkažená. U pěti kilogramů sépií bylo datum trvanlivosti překročeno o tři roky.

Loni v květnu zadrželi veterináři s policisty v areálu tržnice 80 kilogramů potravin bez dokladů o původu, mimo jiné sušené ryby, olihně nebo zmrazené kachny, přičemž část byla plesnivých.