Produkt je označený jako Krevety neloupané bez hlav s šarží VN734VI 264 a datem minimální trvanlivosti do 27. července 2021. Balení vážila 800 gramů, dodavatel byla společnost Julia Alex Asianfood. "Firma dodávající produkt na český trh provozuje maloobchodní prodejnu v areálu SAPA. Vzhledem k dlouhé době trvanlivosti mohou mít někteří spotřebitelé produkt ještě ve svém mrazáku. V takovém případě by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě, kde jej zakoupili," dodal Vorlíček. Prodejna byla označena jako Asijské potraviny.

Bakterie je součástí běžné mikroflóry ústí řek a pobřežních vod. Přenášená je podle veterinářů potravou, hlavně rybami a mořskými živočichy. Inkubační doba trvá asi tři dny. "Hlavními příznaky jsou vodnatý průjem, teplota, zvracení. Vznik onemocnění je vždy spojen s konzumací ryb, mořských živočichů nebo výrobků z nich," uzavřel mluvčí.

Letos v červenci veterináři informovali o tom, že nechali zlikvidovat přes 1300 křepelčích vajec a více než 100 kilo masa neznámého původu, které bylo skladované také v tržnici Sapa. Část těchto potravin byla skladovaná v nevhodných podmínkách, zjistili při kontrole společně s policií a celní správou.

Tržnice se za problémovou z veterinárního pohledu považuje dlouhodobě. Například loni na podzim v ní veterináři odhalili nelegální prodejnu potravin, bylo v ní téměř půl tuny neoznačených potravin bez dokladů původu. U většiny nešlo zjistit datum spotřeby, část produktů měla prošlou dobu trvanlivosti a byla zkažená. U pěti kilogramů sépií bylo datum trvanlivosti překročeno o tři roky.

Loni v květnu zadrželi veterináři s policisty v areálu tržnice v pražské Libuši 80 kilogramů potravin bez dokladů o původu, mimo jiné sušené ryby, olihně nebo zmrazené kachny, přičemž část byla plesnivých.