reklama

Francie letos začala vyžadovat, aby všichni zaměstnanci při výkonu práce na jejím území pobírali francouzskou minimální mzdu. Tvrdí, že tím chce chránit svůj trh před sociálním dumpingem. Opatření ale způsobuje problém zejména spedičním firmám ze střední a východní Evropy.

Česko chápe, co Francii k jejímu kroku vedlo, Zeman ale bude chtít Hollandeovi vysvětlit, proč mají čeští podnikatelé se zákonem problémy. "Logicky se nabízí, že je možno rozlišovat mezi dopravcem, který jede mezi dvěma francouzskými městy, a dopravcem, který Francií pouze projíždí v rámci mezinárodní přepravy," řekl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Zeman bude s Hollandem mluvit také o dopadech amerických prezidentských voleb na budoucnost EU a NATO. "Samozřejmě nemůže chybět pro Francii zásadní otázka radikálního islámu a mezinárodního terorismu," řekl Kmoníček o dalším obsahu nadcházejícího jednání obou prezidentů. Kvůli teroristickým útokům v Nice a v Normandii Hollande letos plánovanou cestu do Česka už dvakrát zrušil.

Francouzský prezident přijíždí do Česka poprvé od roku 2011. Tehdy byl v Praze Hollandeův předchůdce Nicolas Sarkozy, který přijel na pohřeb bývalého českého prezidenta Václava Havla.

reklama