Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská vláda chce zatraktivnit dobrovolnou vojenskou službu

Bratislava
Bratislava
Foto: Pixabay

Bratislava - O dobrovolnou vojenskou službu není mezi Slováky takový zájem, jak se původně očekávalo. Vláda Roberta Fica proto přišla s pobídkami, jak dostat do maskáčů nové lidi. Povinná vojenská služba na Slovensku byla zrušena v roce 2006.

Do takzvané dobrovolné vojenské přípravy se přihlásilo 129 zájemců. Na vojenský výcvik v trvání 12 týdnů ovšem nastoupila necelá třetina z nich a skončilo ho 31 osob.

"Naším cílem je, abychom od ledna roku 2018 mohli vykonávat dobrovolnou vojenskou přípravu v plánovaném počtu do 150 zájemců. Rozhodli jsme se výcvik v roce 2017 nevykonat, ale vykonat ho až na základě motivačních výhod v roce 2018," řekl dnes ministr obrany Peter Gajdoš.

Z jeho vyjádření vyplynulo, že odměna účastníkům výcviku by nově měla stoupnout o přibližně 200 eur (5400 Kč), a to navzdory chystanému zkrácení doby trvání kurzu o jeden týden. V současnosti mají absolventi výcviku nárok na příspěvek asi 375 eur (10.125 Kč), což v přepočtu na jeden měsíc představuje pouze zlomek průměrné mzdy na Slovensku.

"Co se týče finančních prostředků, nejsme přesvědčeni, že by to mělo být hlavní motivací. Naopak, (měla by to být) právě dobrovolnost a vlastenectví," uvedl Gajdoš.

Témata:  Slovenská armáda Slovensko

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 14:33

Trump se nejspíš ještě letos setká s čínským prezidentem

Je vysoce pravděpodobné, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se setkají ještě letos. Podle zpravodajské stanice CNN to v pátek řekl šéf americké diplomacie Marco Rubio. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.