reklama

V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize se na tom shodli předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a opoziční ODS Petr Fiala. Oba politici také uvedli, že omezení pro podnikání členů vlády pokládají za potřebné.

Bělobrádek předpokládá, že jednota ve Sněmovně v případě možného Zemanova veta vydrží. "Existuje vůle politických stran zabránit tomuto střetu zájmů," řekl Fiala.

"Je důležité dát jasný signál, že není možné tolerovat to, aby ve vládě seděl člověk, který spolurozhoduje o tom, jak jeho firmy budou částečně moci prosperovat," řekl Bělobrádek. Podle Fialy norma vznikla proto, že se Babiš "chová jako majitel zeměkoule". "Kdyby se choval jinak a choval se normálně, tak takový zákon tady ani nemusí být," podotkl Fiala, jenž ale taky zdůraznil, že předloha má obecnou platnost.

Firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by se novelou nemohly už brzy ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Omezení by platila pro společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš vlastní skupinu Agrofert stoprocentně.

Dolní komora přijala v září novelu hlasy 135 ze 183 přítomných poslanců, v listopadu potvrdila předlohu se senátními úpravami hlasy 125 ze 174 poslanců. Proti byli poslanci hnutí ANO a někteří nezařazení. Nyní novela čeká na posouzení prezidentem.

reklama