reklama

Svatý Mikuláš je považovaný za ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patrona mnoha profesí a řemesel. V Česku přežil i komunistický režim, kdy byly církevní svátky potírány. Vystrnadit nedokázal Mikuláše ani americký Santa Claus.

Svátek, který má kořeny už ve středověku, oslaví Pražané třeba pod vánočním stromem na Staroměstském náměstí či při plavbě na loďkách po Čertovce. Na Staroměstské radnici děti sestoupí do pekla, kde si na ně posvítí svatá Lucie i samotný Lucifer. "

Mikuláš se svou družinou zavítá také do trojské zoologické zahrady. Ta pro jistotu dává návštěvníkům na svých internetových stránkách i cennou radu:

Mikulášové, čerti a andělé se slétnou i do Havlíčkova Brodu. Kdo v sobě při této příležitosti najde dostatek odvahy, bude moci nahlédnout do pekla v podzemí města. Speciální program organizuje také skanzen Valašská dědina v Rožnově pod Radhoštěm.

Podle mnohých psychologů není vhodné, aby rodiče své děti vyděsili čertem přespříliš. Logopedové také pravidelně varují, že by dítě mohlo začít z úleku koktat.

reklama