reklama

Zatím je potvrzeno, že jde o vysoce patogenní typ chřipky H5, který není nebezpečný pro lidi. "Patrně jde o H5N8, což se potvrdí během dnešního dne," řekl na tiskové konferenci ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

V pásmech zatím nesmějí chovatelé ptáky přemísťovat. Pokud drůbež uhyne, musí to ohlásit. "Chtěl bych apelovat na chovatele a zemědělce, aby ve chvíli, kdy dojde k úhynu v jejich chovu, neměli ambici to jakkoliv skrývat, ale aby to nahlásili státní veterinární správě," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud veterináři budou muset drůbež likvidovat, dostanou zemědělci od státu odškodnění.

Teploty pod bodem mrazu virus chřipky nezničí, ale zakonzervují. Podle Semeráda tak může šíření chřipky pokračovat i na jaře.

Podle krajské veterinární správy ptačí chřipka postihla v Ivančicích na Brněnsku 20 kusů drůbeže, už je utracená. V Moravském Krumlově na Znojemsku čeká utracení stovky kusů drůbeže v zahrádkářské kolonii. V obou případech jde o izolované malochovy. Veterinární správa potvrdila také výskyt ptačí chřipky u labutí na řece Jihlavě, která protéká Ivančicemi.

reklama