Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaderné úložiště tu nechceme, vzkazují lidí z Pošumaví. I přes mráz se vydali na protestní pochod

Zima, ilustrační fotografie
Zima, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Chanovice - Obyvatelé pošumavských vesnic dnes opět protestovali proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. V průvodu byly předškolní děti i dvě osmdesátileté ženy. Účast byla oproti loňsku nižší, lidi odradily mrazivé teploty.

Devítikilometrový pochod "K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví" vedl po pomyslném obvodu plánované stavby, která by v podzemí zabrala plochu 306 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Z Chanovic dnes vyšlo 265 lidí bez transparentů, loni jich přišlo přes 400, ráno ale bylo v Chanovicích minus 20 stupňů.

"Hlavně jsou to lidé z oblasti, jichž se to dotýká. Ale i chalupáři, sympatizanti z širšího okolí a obdivovatelé krajiny. Zastupitelé dotčených obcí vidí, že lidé stále podporují stanoviska obcí," uvedl starosta obce Petr Klásek.

Lokalita Březový potok je výjimečná tím, že jsou všechny obce jasně proti průzkumu i stavbě a drží při sobě celých 15 let, i když se mění zastupitelstva a starostové. Podporuje je také největší město Horažďovice a sdružení 35 obcí Prácheňsko.

Geologický průzkum loni zahájila Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a zatím je v úvodní fázi. "Naposledy se tu lidé ze SÚRAO pohybovali v létě," řekl Klásek.

Účastníci pochodu získali informace o stavu příprav stavby a o postojích od starostů šesti obcí lokality Březový potok, tedy Chanovic, Pačejova, Velkého Boru, Maňovic, Olšan a Kvášňovic, kteří také pochodovali. Podpořil je i starosta Horažďovic.

Konečné umístění úložiště, kde by měl být odpad desetitisíce let, má být stanoveno do roku 2025 a v provozu má být v roce 2065.

Témata:  obce zima Šumava

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.