Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaderné úložiště tu nechceme, vzkazují lidí z Pošumaví. I přes mráz se vydali na protestní pochod

Zima, ilustrační fotografie
Zima, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Chanovice - Obyvatelé pošumavských vesnic dnes opět protestovali proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. V průvodu byly předškolní děti i dvě osmdesátileté ženy. Účast byla oproti loňsku nižší, lidi odradily mrazivé teploty.

Devítikilometrový pochod "K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví" vedl po pomyslném obvodu plánované stavby, která by v podzemí zabrala plochu 306 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Z Chanovic dnes vyšlo 265 lidí bez transparentů, loni jich přišlo přes 400, ráno ale bylo v Chanovicích minus 20 stupňů.

"Hlavně jsou to lidé z oblasti, jichž se to dotýká. Ale i chalupáři, sympatizanti z širšího okolí a obdivovatelé krajiny. Zastupitelé dotčených obcí vidí, že lidé stále podporují stanoviska obcí," uvedl starosta obce Petr Klásek.

Lokalita Březový potok je výjimečná tím, že jsou všechny obce jasně proti průzkumu i stavbě a drží při sobě celých 15 let, i když se mění zastupitelstva a starostové. Podporuje je také největší město Horažďovice a sdružení 35 obcí Prácheňsko.

Geologický průzkum loni zahájila Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a zatím je v úvodní fázi. "Naposledy se tu lidé ze SÚRAO pohybovali v létě," řekl Klásek.

Účastníci pochodu získali informace o stavu příprav stavby a o postojích od starostů šesti obcí lokality Březový potok, tedy Chanovic, Pačejova, Velkého Boru, Maňovic, Olšan a Kvášňovic, kteří také pochodovali. Podpořil je i starosta Horažďovic.

Konečné umístění úložiště, kde by měl být odpad desetitisíce let, má být stanoveno do roku 2025 a v provozu má být v roce 2065.

Témata:  obce zima Šumava

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.