reklama

Do městyse přijede asi dvacet lidí, aby utratili přibližně 1000 zvířat. Akce začne ráno a pokud vše půjde dobře, měla by likvidace chovu být dokončena už v pondělí. Utracená zvířata odveze kafilerní společnost, řekl novinářům ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný po dnešním jednání Bezpečnostní rady Středočeského kraje v Praze.

Laboratorní testy dnes potvrdily, že se v chovu v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ u mrtvé husy pomořanské vyskytl nebezpečný typ viru H5N8. Kvůli tomu budou v pondělí utraceni všichni ptáci v ohnisku, jsou mezi nimi například husy, kachny, pávi, papoušci, pštrosi a holubi.

"Ve chvíli, kdy dokážeme ohnisko zlikvidovat, budeme pokračovat v monitoringu okolí a budeme zjišťovat, jestli se nám nákaza rozšiřuje nebo nerozšiřuje," doplnil Vraný.

Zatím nebyl zaznamenán přenos nemoci na člověka. Důležité je ale zachovávat základní hygienická opatření, například se v přírodě nepřibližovat k mrtvým ptákům, aby se vir neroznášel například na obuvi. Rodiče by měli dohlížet na děti a obezřetní by také měli být majitelé domácích mazlíčků a nenechat je pobíhat bez dozoru.

Na webových stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz jsou podrobné informace pro chovatele ptáků, ti by měli například vždy hlásit úhyn více kusů.

reklama