Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velvyslanec USA Schapiro končí. Loučily se s ním desítky lidí

Andrew Schapiro, velvyslanec USA v Česku (31.3.2014)
Andrew Schapiro, velvyslanec USA v Česku (31.3.2014)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Asi 40 lidí se dnes v Praze symbolicky rozloučilo s končícím americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Zazpívali mu Škoda lásky a píseň Goodbay Andrew složenou o něm.

Velvyslanec nedorazil, podle pořadatele Tomáše Peszynského ho zvali, ale ve svém rozvrhu nenašel čas. Schapiro nejspíš jako velvyslanec v Praze skončí po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se úřadu ujme 20. ledna.

Lidé, kteří se dnes sešli poblíž Karlova mostu, zazpívali pro Schapira píseň Škoda lásky. Dílo českého skladatele Jaromíra Vejvody z roku 1927 se stalo populární mezi vojáky za druhé světové války, bylo přeloženo do mnoha jazyků. Stalo se také symbolem osvobození části Československa v roce 1945 americkou armádou.

Zazněla také píseň Goodbye Andrew (Na shledanou, Andrew), kterou pro něj pořadatelé složili. V českém textu se zmiňuje například to, že velvyslanec je příjemný chlapík nebo že si možná vzpomene na červené trenýrky. Ty jsou symbolem odpůrců prezidenta Miloše Zemana, který Schapira několikrát ostře kritizoval.

Obě písně a vzkazy pro velvyslance pořadatelé natočili. "Nasdílíme video na facebookovou stránku velvyslanectví. Víme, že si takových vzkazů všímají," řekl ČTK Peczynski. Poblíž místa happeningu stáli čtyři Schapirovi odpůrci s nápisem Vezmi si je všechny s sebou, jeden z nich měl na kabátě odznak iniciativy Islám v ČR nechceme.

Témata:  Andrew Schapiro Velvyslanectví USA Češi

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.