reklama

Poprvé u volně žijících ptáku se nákaza vyskytla v Moravskoslezském kraji u labutě nalezené v Jilešovicích u Opavy. Nově také zasáhla Zlínský kraj, kde ve Starém Městě na Uherskohradišťsku uhynula labuť a v Otrokovicích kachna.

Kromě labutě v Jilešovicích se dále ptačí chřipka prokázala u dvou labutí z Českých Budějovic a u labutě a divoké husy v Javorníku v Olomouckém kraji. Už dříve pak měli veterináři nálezy u ptactva na Náchodsku, v Olomouci, Praze, Kolíně, Hradci Králové nebo v Táboře.

V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, čtyři z nich jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji, tři v jižních Čechách a jedno v Olomouckém kraji v Lověšicích. Ohniska nemoci se vyhlašují pouze v případě, že se choroba najde v chovu. V případě nákazy u volně žijících ptáků se tak nevyhlašuje ani dozorové a ochranné pásmo, ve kterém jsou zvýšená preventivní opatření před rozšířením nákazy.

Dozorová desetikilometrová lověšická zóna zasahuje i do Zlínského kraje, a to v Břestu, Chropyni, Karlovicích u Holešova, Kyselovicích, Kostelci u Holešova, Němčicích u Holešova, Roštění, Záříčí a v Žalkovicích.

reklama