reklama

Nejúspěšnější byla Daňová kobra v loňském roce, kdy zachránila státnímu rozpočtu kolem 3,4 miliardy Kč. "Prioritou Daňové Kobry je ochrana státního rozpočtu, to byl samozřejmě i důvod jejího vzniku," řekl na dnešní tiskové konferenci Celní správy v Jílovišti u Prahy ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová připomněla, že nelegální hazard je oblastí, na kterou se od Nového roku zaměřují na základě nového zákona také celníci. "Máme za sebou 46 kontrol, jsou zjištěna asi tři porušení, zajištěno 13 přístrojů v hodnotě asi 1,3 milionu a dále hotovost ve výši asi 80 milionů," shrnula.

Celníci se nově také podílejí i na kontrolách elektronické evidence tržeb, které začaly loni v prosinci. K dnešnímu dni bylo provedeno 2241 kontrol, celníci se účastnili 417 z nich. "Ke správnímu řízení bylo předáno asi 190 případů a 48 jich zahájila Celní správa," dodala Schillerová.

Kromě toho zůstaly celníkům i dřívější kompetence, například výběr spotřebních daní. Loni vybrali na spotřebních daních více než 156 miliard korun, meziročně téměř o šest procent více. Celníci loni zjistili 900 trestných činů, největší podíl na tom měly poštovní zásilky zajištěné na ruzyňském letišti.

reklama