Praha - Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie podala podle svého šéfa Pavla Blažka (ODS) dvě trestní oznámení. Ta míří na žalobce Petra Šeredu z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a skupinu vyšetřovatelů Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), Informovala o tom Česká televize.
Blažek uvedl, že obě trestní oznámení již podepsal a odeslal. Sněmovna by se měla s obsahem zprávy komise seznámit ve čtvrtek a poté po poradě klubů hlasovat o usneseních. Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.
Dnešní informaci nemohou šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan anii GIBS komentovat, protože o tom zatím vědí pouze z médií. Ke konkrétním jménům se nevyjádřil ani Blažek. „Já nechci potvrzovat vůbec nic, zpráva bude probírána v nejbližších dnech, tam to vše bude řečeno," řekl s tím, že poslanci podle něj mají právo se vše dozvědět dřív než veřejnost.
Oznámení se týká kauzy zmanipulovaných IT zakázek, které GIBS s olomouckými žalobci vyšetřovali. Bývalý detektiv Jiří Komárek v minulosti v souvislosti s touto kauzou nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního" úniku informací. Podle vyšetřování komise však zprávy o úniku informací nebyly pravdivé a že nikdo z okolí Tuhého neposílal varovnou SMS o chystaném policejním zásahu.
Šereda údajně umožnil Komárkovi, aby se dostal k informacím z vyšetřování, které proti Tuhému vedla GIBS. Druhé trestní oznámení míří na Milana Vaculíka z GIBS, který s týmem prověřoval policejního prezidenta. Podle poslanců od něj unikly do médií některé informace.
Tento případ komise podrobně řešila na jednom z jednání, když vyslýchala inspektora GIBS, který kauzu řešil, a dozorující státní zástupkyni. Zatímco žalobci jsou přesvědčeni, že informace unikaly, Blažek po jednání uvedl, že to nemohou dokázat. Uvedl také, že pokud bylo záměrem vypuštění informace to, že se zabrání reformě policie, tak to je chyba.
Případ nedávno komentoval i Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které v kauze udělalo dohledovou prověrku. Konstatovalo, že trestní řízení bylo zahájeno a vedeno důvodně. Dozorová žalobkyně i GIBS však dle NSZ pochybili při popisu skutku týkajícího se směru komunikace mobilních telefonů.
Před novináři Blažek trval na tom, že z komise dosud neunikly žádné informace. „Že dnes se objeví nějaká jména a podobné údaje, je směšné, protože to je úplně okrajová část té zprávy. Takže mně to je v podstatě jedno, že se to objevilo," dodal.
Vyšetřovací komise začala pracovat 11. července. První výslechy svědků následovaly v srpnu a některé se protáhly dlouho do noci. Před dvěma týdny komise jednomyslně schválila text závěrečné zprávy. Kromě dvou trestních oznámení její členové navrhnou Sněmovně také dvě novely právních předpisů z oblasti trestního práva a usnesení o činnosti olomouckých vrchních žalobců. Trestní oznámení musela být podepsána nejpozději dnes, kdy končí mandát komise. Dnes by také měly být připraveny materiály, které poputují k vedení Sněmovny.
Témata: Pavel Blažek, Policie ČR
Související
4. října 2024 8:05
28. ledna 2024 17:40
21. září 2023 19:10
9. září 2023 19:56
6. září 2023 10:28
17. srpna 2023 17:00