Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v lednu vzrostla na 5,3 procenta. Na vině je útlum sezónních prací

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Úřad práce

Praha - K 31. 1. 2017 evidoval Úřad práce ČR celkem 389 416 uchazečů o zaměstnání. To je o 8 043 více než v prosinci 2016 a o 77 987 méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008, kdy ÚP ČR evidoval 364 544 nezaměstnaných. Z celkového počtu lidí bez práce bylo v uplynulém měsíci 367 168 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 5,3 % (prosinec 2016 – 5,2 %, leden 2016 – 6,4 %).

"V lednu nezaměstnanost roste pravidelně a letos tomu nebylo jinak. Došlo k postupnému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence ÚP ČR. Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

"V meziročním srovnání ale stále zaznamenáváme rekordní hodnotyv pozitivním slova smyslu – počet uchazečů o zaměstnání klesá a počet volných pracovních míst se naopak zvyšuje. Dlouhodobý prorůstový výkon ekonomiky a poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích tak dokázaly sezónní vlivy téměř vyrovnat," dodala.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (shodně 1,8 %), Praha-západ a Mladá Boleslav (shodně 2,8 %), Benešov (2,9 %), Plzeň-město (3 %) a Jičín (3,2 %).

Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byl v okresech Karviná (10,4 %), Most (10,1 %), Bruntál a Jeseník (shodně 9,4 %), Znojmo a Ostrava-město (shodně 9 %), Ústí nad Labem (8,6 %), Chomutov a Hodonín (shodně 8,2 %). Podíl nezaměstnaných mužů vrostl na 5,4 % a v případě žen poklesl na 5,2 %.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu 5 regionů - Brno-město (o 1,2 %), Plzeň-město (o 0,4 %), Bruntál (o 0,3 %), Mělník aPraha (shodně o 0,2 %). Naopak nezaměstnanost vzrostla v 71 regionech. Nejvíce pak v okrese Jindřichův Hradec (o 15,7 %), Jeseník (o 10,3 %), Český Krumlov (o 10 %), Chrudim (o 9,7 %), Jičín (o 8,7 %) a Písek (o 8,4 %). V Ústí nad Labem pak zůstala na prosincové úrovni, informuje portal.mpsv.cz.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,8), Jeseník (13), Ústí nad Labem (10,6), Znojmo (9,9), Hodonín (9,3), Sokolov (8,5), Bruntál (7,5) a Chomutov (7,3). Z celkového počtu nahlášených volných pracovních míst jich nabízelizaměstnavatelé ke konci předchozího měsíce 38 129 absolventům a mladistvým a 11 434 osobám se zdravotním postižením (OZP).

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů), uklízeče, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezačeplamenem a páječe nebo nástrojáře. V plném proudu je také zimní sezóna vhorských střediscích. V řadě z nich tak nezaměstnanost prakticky zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. Tamní zaměstnavatelé hledali ve větší míře trenéry a instruktory lyžování, obsluhu vleků nebo pracovníky v hotelovýchprovozech.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance.

V evidenci byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

Průměrný věk nezaměstnaných činil v lednu 42,3 roku. Mezi evidovanými bylo 131 390 lidí nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 33,7 %. Z celkového počtu lidí bez práce bylo těch, kteří jsou nezaměstnaní déle než 12 měsíců 36,2 % - celkem 141 084 osob. Průměrná délka nezaměstnanosti činí 660 dní. V uplynulém měsíci bylo bez práce 190 443 žen (48,9 % z celkového počtu nezaměstnaných) a 54 975 OZP (14,1 % z celkového počtu nezaměstnaných).

Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.

Témata:  nezaměstnanost Úřad práce

Související

Aktuálně se děje

9:56

Agáta Hanychová a Mirek Dopita jdou do nové bitvy s Jaromírem Soukupem

Na "válečné" frontě mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem stále není klid. Jedna ze stran sporu se vůči té druhé rozhodla podniknout další právní kroky, potvrzují nejnovější informace. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy