Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v lednu vzrostla na 5,3 procenta. Na vině je útlum sezónních prací

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Úřad práce

Praha - K 31. 1. 2017 evidoval Úřad práce ČR celkem 389 416 uchazečů o zaměstnání. To je o 8 043 více než v prosinci 2016 a o 77 987 méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008, kdy ÚP ČR evidoval 364 544 nezaměstnaných. Z celkového počtu lidí bez práce bylo v uplynulém měsíci 367 168 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 5,3 % (prosinec 2016 – 5,2 %, leden 2016 – 6,4 %).

"V lednu nezaměstnanost roste pravidelně a letos tomu nebylo jinak. Došlo k postupnému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence ÚP ČR. Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

"V meziročním srovnání ale stále zaznamenáváme rekordní hodnotyv pozitivním slova smyslu – počet uchazečů o zaměstnání klesá a počet volných pracovních míst se naopak zvyšuje. Dlouhodobý prorůstový výkon ekonomiky a poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích tak dokázaly sezónní vlivy téměř vyrovnat," dodala.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (shodně 1,8 %), Praha-západ a Mladá Boleslav (shodně 2,8 %), Benešov (2,9 %), Plzeň-město (3 %) a Jičín (3,2 %).

Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byl v okresech Karviná (10,4 %), Most (10,1 %), Bruntál a Jeseník (shodně 9,4 %), Znojmo a Ostrava-město (shodně 9 %), Ústí nad Labem (8,6 %), Chomutov a Hodonín (shodně 8,2 %). Podíl nezaměstnaných mužů vrostl na 5,4 % a v případě žen poklesl na 5,2 %.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu 5 regionů - Brno-město (o 1,2 %), Plzeň-město (o 0,4 %), Bruntál (o 0,3 %), Mělník aPraha (shodně o 0,2 %). Naopak nezaměstnanost vzrostla v 71 regionech. Nejvíce pak v okrese Jindřichův Hradec (o 15,7 %), Jeseník (o 10,3 %), Český Krumlov (o 10 %), Chrudim (o 9,7 %), Jičín (o 8,7 %) a Písek (o 8,4 %). V Ústí nad Labem pak zůstala na prosincové úrovni, informuje portal.mpsv.cz.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,8), Jeseník (13), Ústí nad Labem (10,6), Znojmo (9,9), Hodonín (9,3), Sokolov (8,5), Bruntál (7,5) a Chomutov (7,3). Z celkového počtu nahlášených volných pracovních míst jich nabízelizaměstnavatelé ke konci předchozího měsíce 38 129 absolventům a mladistvým a 11 434 osobám se zdravotním postižením (OZP).

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů), uklízeče, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezačeplamenem a páječe nebo nástrojáře. V plném proudu je také zimní sezóna vhorských střediscích. V řadě z nich tak nezaměstnanost prakticky zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. Tamní zaměstnavatelé hledali ve větší míře trenéry a instruktory lyžování, obsluhu vleků nebo pracovníky v hotelovýchprovozech.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance.

V evidenci byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

Průměrný věk nezaměstnaných činil v lednu 42,3 roku. Mezi evidovanými bylo 131 390 lidí nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 33,7 %. Z celkového počtu lidí bez práce bylo těch, kteří jsou nezaměstnaní déle než 12 měsíců 36,2 % - celkem 141 084 osob. Průměrná délka nezaměstnanosti činí 660 dní. V uplynulém měsíci bylo bez práce 190 443 žen (48,9 % z celkového počtu nezaměstnaných) a 54 975 OZP (14,1 % z celkového počtu nezaměstnaných).

Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.

Témata:  nezaměstnanost Úřad práce

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy