Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Legislativní smršť, žádný koncept. Zákon o univerzitních nemocnicích čelí tvrdé kritice

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Návrh zákona o univerzitních nemocnicích od ministerstva zdravotnictví dnes odmítli zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců. Poukazují na to, že je nekoncepční a připravován je ve spěchu. Uvedli to po dnešním jednání pracovního týmu tripartity pro zdravotnictví. 

Už minulý týden měli k zákonu připomínky děkani lékařských fakult a ministerstvo financí. Podle ministerstva zdravotnictví se kritika sociálních partnerů nevztahovala k obsahu navrženého zákona.

"Nechápeme, jak se z priority vlády přijmout zákon o neziskových nemocnicích stal zákon o univerzitních nemocnicích. Navíc ta legislativní smršť, jakou se to děje," nebral si servítky předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Kabinet Bohuslava Sobotky původně sliboval, že připraví zákon o neziskových nemocnicích, který se měl týkat tří desítek lůžkových zařízení. Proti ale byli někteří ministři, především z hnutí ANO.

Engel varuje, že není jasné, kolik nemocnic by se mělo na univerzitní přeměnit. Ministerstvo navrhuje 15 nemocnic, s tím ale nesouhlasí děkani lékařských fakult. Zákon, který by měl být na program vlády zařazen na konci února, projedná tripartita 20. února.

Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje především regionální zařízení, pak dodává, že je zákon nekoncepční. „Nebyly by řešeny další státní nemocnice přímo řízené ministerstvem zdravotnictví ani příspěvkové organizace zřízené kraji a městy. Návrh se nezabývá nemocnicemi v podobě akciových společností a společností s ručením omezeným, kterých je většina z celkového počtu nemocnic a jejichž právní forma je pro veřejné nemocnice stejně vhodná, jako pro státní příspěvkové nemocnice," uvedla asociace v prohlášení. Upozornila také na to, že v zákoně není upravena spolupráce univerzitních nemocnic s dalšími organizacemi, které s nimi spolupracují. Navíc by prý mohlo dojít k oslabení postavení ostatních nemocnic.

Rezort zdravotnictví argumentuje tím, že zkrácení doby připomínkového řízení na týden, které sociální partneři kritizovali, schválil ministr pro legislativu. Zkrácení bylo navíc podle ministerstva nutné, aby se zákon stihl projednat ještě v tomto volebním období. Ke kritice, že se ministerstvo zabývá jen univerzitními nemocnicemi, mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová ČTK sdělila, že při tomto rozsahu zákona je možná politická shoda.

Norma má nahradit původní návrh zákona o neziskových nemocnicích. Nynější zákon do českého práva zavádí novou právní formu univerzitní nemocnice. Takovou nemocnici bude možné zřídit a zrušit jen zákonem. Statutárním orgánem univerzitní nemocnice bude ředitel jmenovaný a odvolávaný ministrem zdravotnictví. Dalšími orgány budou rada univerzitní nemocnice a akademická rada. V těchto orgánech bude mít své zástupce též vysoká škola.

Témata:  nemocnice Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 18:43

Z Kyjeva přišla první reakce na ruský návrh příměří. Promluvil i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.