reklama

Mládkův nástupce do podzimních voleb nic zásadního nevyřeší, shodli se ekonomové oslovení ČTK. Operátoři ani Český telekomunikační úřad nechtěli jeho odchod z ministerstva komentovat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhne prezidentovi odvolat Mládka ke konci února mimo jiné kvůli neřešení problému s drahými mobilními daty v Česku. Minulý týden odeslal Mládek vládě návrh novely telekomunikačního zákona, který zvyšuje pokuty pro operátory, zkracuje dobu pro přenesení mobilního čísla nebo zamezuje poskytování slev mimo ceník zákazníkům, kteří chtějí přejít od jednoho operátora k druhému. Podle ČTÚ i firem by to vedlo k zakonzervování cen v odvětví.

Nový ministr by podle ekonoma společnosti Chytrý Honza Františka Bostla mohl přinést na úřad lehkost diplomacie, která chyběla nejen při vyjednávání s telefonními operátory, ale také při řešení problémů OKD. „Navrhovaná legislativa ministra Mládka byla jistě v rozporu nejen s tržním mechanismem, ale i se zdravým rozumem. Nový ministr se pravděpodobně do nové legislativy v oblasti IT a telekomunikací pouštět nebude, pokud to nebude nutné. Nejdůležitějším krokem, ať už pro přechodného ministra či toho nového po volbách, by mělo být otevření telekomunikačního trhu novým hráčům (nejen těm virtuálním) a podpora IT infrastruktury," uvedl.

„Vzhledem k tomu, že je poměrně brzy před volbami, tak se domnívám, že nový nástupce bude bez většího významu pro domácí telekomunikační/IT trh. Z tohoto důvodu se rovněž domnívám, že se do voleb již nic nového řešit nebude," podotkl analytik J&T banky Milan Vaníček.

Česká republika patří v cenách mobilních služeb k dražším zemím. V porovnání s ostatními členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se ve všech spotřebních koších zahrnujících mobilní volání i data umístila ve druhé polovině žebříčku. Vyplývá to z poslední analýzy Strategy Analytics z loňského listopadu.

reklama