Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Už žádné dezinformace? České ministerstvo chce zachránit volby, plánuje spojení s Facebookem

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Internet má v dnešní době obrovský vliv na veřejné mínění občanů a v době, kdy se blíží hned dvoje důležité volby, se může stát dvousečnou zbraní. Ministerstvo vnitra se proto rozhodlo bojovat proti dezinformacím a zvažuje stejný nebo obdobný postup, k jakému přistupují další evropské státy.

Francie si na jaře zvolí nového prezidenta a země se obává jak hackerských útoků podobných těm, které se odehrály ve Spojených státech, tak i šíření dezinformací, které dnes a denně kolují ve velké míře internetem. Těm by mohl učinit přítrž nový plán.

Novináři se spojili s Facebookem a Googlem a rozhodli se společně bojovat proti nepravdivým článkům na internetu a propagandě. Podle serveru BBC se do projektu CrossCheck zapojí celkem 17 médií včetně zpravodajských agentur a budou sloužit jako odborná porota, která posoudí pravdivost jednotlivých článků.

V praxi dostanou lidé k dispozici možnost nechat si ověřit, nakolik se článek zakládá na faktech. Do speciálního políčka vloží internetovou adresu daného článku a novináři následně posoudí, jsou-li informace v něm pravdivé či nikoliv. 

Takto označené články budou na internetu stále méně dohledatelné. Sám Facebook je může přestat zobrazovat uživatelům a naopak bude na základě sdílení jednotlivých linků automaticky zasílat články novinářům k posouzení jejich pravosti.

Podle médií se bude tato metoda ověřování informací postupně zavádět i v dalších evropských zemích. Další na řadě bude zřejmě Německo, kde se na podzim odehrají parlamentní volby. Nyní se zdá, že by podobný systém mohl fungovat i v České republice.

Dočkáme se i u nás?

Ministerstvo vnitra má v plánu spolupracovat s americkou společností Facebook kvůli dezinformacím, které se skrze tuto sociální síť šíří. Uvedl to server Aktuálně.cz s tím, že budoucí spolupráce ještě nemá jasně danou podobu, ale měla by začít co nejdříve.

Na rozdíl od jiných států by ale systém v praxi podle představ resortu vnitra fungoval jinak. Uživatelé Facebook upozorní na příspěvek, který podle něj obsahuje dezinformace, a sociální síť následně nepošle zprávu novinářům, ale do nezávislého centra, které informace vyhodnotí. 

Pokud daná informace nebude pravdivá, Facebook ji označí a mohl by uživatele odkázat na internetové zdroje, kde budou moci ověřit skutečný stav. 

Témata:  Ministerstvo vnitra České republiky Facebook internet

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:48

Bruce Willis už nepotřebuje slova. Spekuluje se o zhoršení zdravotního stavu

Bruce Willis v březnu oslavil 70. narozeniny, ale žádného dárku ve formě zlepšení zdravotního stavu se nedočkal. Naopak, ze Spojených států amerických přicházejí zprávy o tom, že se mělo hollywoodskému herci přitížit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.