Praha - Hlavním problémem české zahraniční politiky je prezident Miloš Zeman, jsou přesvědčeni analytici Asociace pro mezinárodní otázky. V dnes zveřejněné publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku 2016 kritizují zejména jeho postoje k Rusku nebo migrační krizi, které podle nich silně poškozují pověst Česka ve světě.
Publikace, na jejíž přípravě se podílelo 16 autorů, připomíná Zemanovu účast na oslavách Dne vítězství v Moskvě nebo na přehlídce k ukončení druhé světové války v Pekingu. "V obou případech se po jednáních s Vladimirem Putinem zasazoval za zrušení sankcí vůči Ruské federaci, a to bez ohledu na skutečnost, že důvody k jejich zavedení nepominuly," konstatují autoři. Vláda přitom sankce podporuje.
Za nové téma pro hlavu státu považují analytici uprchlickou krizi. "Z jeho (Zemanova) vyjadřování však nebylo možné zaznamenat ani střípek humanity. Dominovaly urážky jiných kultur a náboženství, ne zájem pomoci potřebným," stojí také v materiálu, který hovoří o "svévolném překračování dosaženého konsenzu" ze strany prezidenta.
"Vláda by se měla jasně distancovat od projevů prezidenta, které nejsou v souladu s její zahraniční politikou. Poškozování renomé ČR ze strany prezidenta se musí být vláda schopna věcně postavit," stojí pak v doporučeních pro letošní rok. "Bez soustavného vysvětlování vládní pozice veřejnosti i zahraničním partnerům zůstane česká diplomacie nečitelná. Této úlohy by se měl kromě ministra zahraničních věcí zhostit také premiér," konstatují také autoři.
Mezi další doporučení patří to, aby Česko nepřistupovalo k uprchlické krizi reaktivně a izolacionisticky a zasazovalo se o taková řešení, která umožní zachování a posílení schengenského systému. Autoři také varují před tím, aby politici využívali obav společnosti z migrace ke krátkodobým vnitropolitickým ziskům. S migrací souvisí i doporučení zlepšit obraz ČR v Německu, který podle autorů poškodil český přístup právě k uprchlické krizi.
Jako pozitivní analytici hodnotí nastartování strategického dialogu s Berlínem nebo další posun ve vztazích s Jižní Koreou. "V neposlední řadě je třeba si povšimnout toho, že vymizely spory o ekonomickou diplomacii mezi ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem průmyslu a obchodu," poznamenal také editor publikace Vít Dostál.
Témata: Miloš Zeman, vláda
Související
28. října 2024 16:46
12. října 2024 4:30
11. října 2024 15:47
2. října 2024 12:34
30. září 2024 11:40
29. září 2024 15:55