Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidí bez práce v únoru ubylo, firmy nemohou najít kvalifikované pracovníky

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - K 28. 2. 2017 evidoval Úřad práce ČR celkem 380 208 uchazečů o zaměstnání. To je o 9 208 méně než v lednu a o 81 046 méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší únorovou hodnotu od roku 2008, kdy ÚP ČR evidoval 355 033 nezaměstnaných. Z celkového počtu lidí bez práce bylo v uplynulém měsíci 356 821 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob klesl na 5,1 % (leden 2017 – 5,3 %, únor 2016 – 6,3 %).

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou (oba 1,8 %), Praha-západ a Mladá Boleslav (oba 2,7 %), Benešov a Plzeň-město (oba 2,8 %) a Jičín (3,1 %).

Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byl v okresech Karviná (10,2 %), Most (9,9 %), Jeseník (9,5 %), Bruntál (9,1 %), Znojmo (9 %), Ostrava-město (8,7 %), Ústí nad Labem (8,6 %) a Děčín (8,1 %). Podíl nezaměstnaných mužů poklesl na 5,2 % a v případě žen na 5,1 %, informuje Úřad práce v tiskové zprávě.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v únoru 73 regionů. Největší pak okresy Domažlice (o 7,3 %), Havlíčkův Brod (o 5,6 %), Pelhřimov a Chrudim (shodně o 5,1 %), Klatovy (o 4,8 %), Plzeň-město (o 4,5 %), Strakonice a Mladá Boleslav (shodně o 4,4 %). Naopak nezaměstnanost vzrostla ve 2 regionech - Jeseník (o 0,3 %) a Ústí nad Labem (o 0,2 %). V okresech Děčín a Znojmo zůstala nezaměstnanost na stejné úrovni.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,1), Jeseník (13,6), Ústí nad Labem (9,7), Znojmo (9), Sokolov (8,1), Hodonín (7,5), Bruntál (7) a Chomutov (6,2). Z celkového počtu nahlášených volných pracovních míst jich nabízelizaměstnavatelé ke konci předchozího měsíce 38 966 absolventům a mladistvým a 11 578 osobám se zdravotním postižením (OZP).

V evidenci byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v únoru 42,5 roku. Mezi evidovanými bylo 130 183 lidí nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 34,2 %.

Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, dělníky v oblasti výstavby budov, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, montážní dělníky elektro a energetických zařízení nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance.

„Z evidence ÚP ČR odešlo v únoru téměř 48 tis. lidí. Řada z nich nachází uplatnění díky postupnému rozjezdu sezónních prací ve stavebnictví, v lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu. Zaznamenáváme též vyšší zájem zaměstnavatelů o pracovníky na veřejně prospěšné práce v souvislosti s jarními úklidy veřejných prostranství. A svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání. Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní turistická sezóna. Nezaměstnanost tak bude v nadcházejícím období s největší pravděpodobností i nadále klesat,“ popisuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Témata:  nezaměstnanost Úřad práce ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy