reklama

Schwarzenberg se na svém facebookovém profilu svěřil, že se v neděli chtěl podívat na Pražský hrad. Něco ho ale opravdu zarazilo. „Zátarasy, jako kdyby se na Hrad chystal útok tanků, osobní kontroly, krátce a dobře, Hrad je opět uzavřen a vypadá opravdu jako obléhaná pevnost, nikoliv jako otevřené sídlo hlavy státu, jak jsme to zažívali v posledních pětadvaceti letech," vypráví někdejší šéf TOP 09.

Vracíme se podle něj do minulosti, ale jen té nedávné. „Neboť mí prarodiče mi vyprávěli, že už císař František Josef blahé paměti jezdil v otevřeném kočáře z Schönbrunnu do své kanceláře ve středu města, lidé ho zdravili a protože by dochvilný, lidé si podle něj dokonce nařizovali hodinky. Bylo pro něj normální se pohybovat mezi lidmi. Pak i moji rodiče mi vyprávěli, že prezident Masaryk jezdil otevřeným autem i kočárem. Existují fotky z jeho projížděk na koni a víme, že chodil pěšky z Pražského hradu na Vinohrady na páteční návštěvu k Čapkům," píše na sociálních sítích.

Otevřeně se podle něj choval také první prezident samostatné České republiky. „I Václav Havel měl během prvních dvou let svého působení v prezidentském úřadě jednu velkou starost, a to aby Hrad byl co nejdříve otevřený, co nejvíce přístupný, aby to byla opravdu součást centra Prahy, místo vlídnosti a přátelství. Teď je to všechno jinak," posteskl si Schwarzenberg.

Opatření dává do souvislosti s akcí skupiny Ztohoven, která loni vyměnila standartu za červené trenýrky. „V životě jsem několikrát viděl, že spodky, nebo jak se dneska říká trenky, byly podělány strachem. Ale nikdy jsem ještě neviděl, že by někdo byl naopak podělán strachem se spodků či trenek a z tohoto důvodu opevnil své sídlo. Zvláštní to doba a zvláštní to lidé dnes na Hradě," dodal politik.