Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do EET je zapojeno 138 tisíc podnikatelů. Zákazníkům už vydali 663 milionů účtenek

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Do elektronické evidence tržeb (EET) je zapojeno zhruba 138.000 podnikatelů, kteří už vydali zákazníkům 663 milionů účtenek. Finanční správa také vyrazila na kontroly, odhalila stovky nedostatků.

Celkem Finanční správa provedla v souvislosti s EET 17.647 kontrol, odhaleno bylo 2317 nedostatků. "Nejčastějším prohřeškem je nevystavení účtenky, nezasílání údajů do systému EET a neumístění informačního oznámení," uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Uloženo bylo na místě 83 pokut celkem za 492.000 korun, a v 1619 případech předala věc k zahájení správního řízení.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze začne 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Do první vlny EET se podle zjištění dodavatele pokladních systémů Storyous zapojilo zhruba 41.000 gastronomických podniků. "Zákon stále nesplňují jednotky procent podniků. Dílem EET stále ignorují, dílem nevědí, že mají evidovat," uvedl šéf firmy Igor Třeslín. Novou chytrou pokladnu si kvůli EET podle něj pořídila jen asi třetina z uvedeného počtu.

"Už teď je jasné, že i ve druhé vlně EET si pokladnu koupilo méně podnikatelů, než dodavatelé předpokládali. Celkově se v součtu za obě vlny může jednat o 40 až 60 procent neprodaných zařízení," odhadl Třeslín.

Témata:  elektronická evidence tržeb obchody podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.