Praha - Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedli další unikátní operaci. Transplantovali játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány.
"Nikdo na světě dosud takový zákrok neprovedl," řekla mluvčí IKEM Veronika Velcová. Technicky náročná operace trvala přes deset hodin a Aleně Dargajové (58) zachránila život. Necelé dva týdny po transplantaci šla z nemocnice domů.
O vzácné anomálii, tedy že srdce a žaludek má vpravo a játra vlevo, věděla žena o dětství. Žádné komplikace jí to nepůsobilo, protože do roku 2005 byla zdravá. Pak u ní lékaři zjistili hepatitidu C.
"Léčba nezabírala, postupně se můj stav zhoršoval. Jaterní testy byly čím dál horší, až mi lékaři sdělili, že mám cirhózu. Loni v létě mi pak našli v játrech více než dva centimetry velký karcinom. V tu chvíli jsem věděla, že je zle," řekla Dargajová.
Bylo jasné, že transplantace jater bude technicky náročná kvůli jejich umístění vlevo. "Pacientce jsem musel odstranit její játra zasažená nádorem a pak přišla na řadu samotná transplantace. Musel jsem vymyslet, jak játra upravit, abych je mohl paní Dargajové uložit na levou stranu. Nakonec jsem se rozhodl játra od zemřelého dárce pomocí metody redukce upravit do požadovaného tvaru a velikosti a poté jsem tento štěp po směru hodinových ručiček otočil o 90 stupňů, abych mohl napojit cévy a žlučovod," popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie docent Jiří Froněk.
Na světě se rodí se zrcadlově uloženými orgány jeden člověk z 10.000. Transplantace jater byla dosud na celém světě provedena 90 lidem s touto anomálií. Dargajová je první pacientkou se zrcadlově uloženými orgány na světě, která dostala jaterní štěp od zemřelého dárce redukovaný na levý lalok.
Témata: IKEM, transplantace, operace
Související
7. července 2018 12:09
2. listopadu 2017 12:33
29. srpna 2017 12:43
23. srpna 2017 14:14
29. ledna 2017 14:41
3. října 2016 18:06