Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zkorumpované Česko? Čtvrtina Čechů by kvůli své kariéře jednala neeticky

Korupce
Korupce
Foto: Pixmac

Praha - Téměř dvě třetiny českých zaměstnanců jsou přesvědčeny, že je v Česku korupce rozšířeným jevem. V regionu jsou na tom nejhůře Ukrajina (88 procent) a Slovensko (81 procent). Vyplývá to z mezinárodního průzkumu poradenské společnosti EY o podvodech a korupci mezi 41.000 zaměstnanci z 41 zemí z Evropy, Blízkého východu, Indie a Afriky. Čtvrtina Čechů by kvůli své kariéře jednala neeticky.

V regionu střední a jihovýchodní Evropy jsou na tom dále nejhůře Kypr, Řecko a Chorvatsko. Za rozšířený jev korupci považuje celkově 51 procent respondentů. V Maďarsku, Chorvatsku, Slovensku a Polsku není přitom podle průzkumu pro oznamovatele podvodů příliš bezpečno. Nejvíce se obávají o bezpečnost Maďaři (69 procent), Chorvaté (67 pct), Slováci (55 procent) a Poláci(50 procent). V ČR se bojí o svou bezpečnost 34 procent respondentů.

Jak dále vyplývá z průzkumu, vedení a zaměstnanci v kritických chvílích často nedělají správná a etická rozhodnutí. Někdy je to podle respondentů motivováno snahou pomoci firmě, jindy je to z vlastního prospěchářství a snahy o kariérní růst. Pětina Čechů by nabídla úplatek za zakázku, která by firmě pomohla přežít. To, že že je etická laťka v ČR velmi nízko, dokládá reakce respondentů na neetické chování zaměstnavatele. Pouze 15 procent Čechů by odešlo z firmy, která by se chovala neeticky.

Pouze pětina českých respondentů potvrdila, že vedení jejich společnosti často zdůrazňuje význam dodržování etických standardů. V tom patří Česko k nejhorším zemím v průzkumu, vyplývá z průzkumu.

Partner oddělení investigativních služeb v EY Tomáš Kafka uvedl, že se stále nedaří pěstovat firemní kulturu motivující zaměstnance, aby neetické jednání ohlásili. I když telefonní linka pro takzvané whistleblowery je považována za důležitou součást firemních protikorupčních programů, o tom, že v jejich společnosti je taková linka zřízena, ví pouze desetina lidí.

Celkem šest z deseti českých respondentů by informovalo přímo nějaký externí subjekt, například orgán činný v trestním řízení nebo novináře. Téměř čtvrtina z nich by se obrátila na novináře, což Česko řadí v tomto ohledu naopak mezi země s největší důvěrou v média. S problémem týkajícím se neetického jednání se v podniku setkalo 56 procent českých respondentů. Na polovinu z nich byl vyvíjen nátlak, aby své podezření nehlásili. Více než polovina se nátlaku podvolila a věc neohlásila.

"Jak se zdá, firmy většinou v zavádění účinných mechanismů, které umožňují upozornit na nekalé praktiky, mnoho nepokročily," míní Kafka. Zaměstnanci nevědí, jaké nástroje v takové situaci použít. "Nebo, což je ještě znepokojivější, je na ně činěn nátlak, aby tyto informace nehlásili. To svědčí o tom, že vedení tuto problematiku nezvládá řešit," podotkl.

Průzkumu odhalil, že existuje určité napětí mezi využíváním technologií a monitorováním soukromých dat zaměstnanců. Na jedné straně 84 procent českých respondentů průzkumu uvedlo, že by jejich společnost měla monitorovat zdroje informací o zaměstnancích, například elektronickou poštu, sociální sítě nebo finanční situaci. Současně si ale většina z nich myslí, že by monitoring těchto nástrojů narušoval jejich soukromí.

Témata:  korupce Česká republika průzkumy

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.