reklama

"Makedonské ministerstvo vnitra informovalo naše zastoupení, že za poslední týdny nemá žádné zprávy o vyhoštění českých občanů," uvedla dnes mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Úřad také sdělil, že v posledních dnech byli v Makedonii zadrženi a po prověření dokumentů asi po hodině propuštěni jen dva cizinci, a sice občané Kosova. Makedonská hraniční police podle Lagronové zaznamenala, že dva Češi opustili Makedonii bez jakýchkoliv problémů již 22. dubna.

Provládní server zurnal.net se přitom odvolává na úřady a jiné podobné servery, které o případu informovaly, dokonce citují i nejmenované policisty. Na svých stránkách pak zveřejnily i záběry cestovních pasů dvou Čechů, jednoho pětadvacetiletého a jednoho o rok mladšího.

Lagronová poznamenala, že původ těchto informací makedonská strana nezná. "Dle ministerstva vnitra není jasné, odkud ten webový portál tuto informaci získal," řekla mluvčí.

V Makedonii v minulých týdnech tisíce lidí protestovaly proti rozhodnutí prezidenta Ďorgeho Ivanova udělit milost politikům zapleteným do skandálu s odposlechy. Při demonstracích bylo zraněno několik policistů a poškozena byla budova prezidentského úřadu, sídlo ministerstva kultury, vojenská kasárna a další objekty.

reklama